| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

Skupy złomu i firmy zajmujące się naprawą urządzeń RTV i AGD będą musiały wpisać się do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Tym samym zwiększy się grono podmiotów zbierających odpady powstałe z urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Zobowiązanie firm naprawiających urządzenia elektryczne i elektroniczne do przyjmowania zużytych urządzeń nie oznacza, że w każdym przypadku muszą wziąć takie urządzenie, gdy klient chce się go pozbyć. Zgodnie z nowelizacją klient będzie mógł zostawić stare urządzenie tylko wtedy, gdy przyniesie je do naprawy i okaże się, że koszt serwisu jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia. Tak samo będzie wtedy, gdy okaże się, że nie da się już naprawić starego urządzenia. Jednak serwis nie będzie musiał przyjąć urządzenia w sytuacji, w której klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go, a nie naprawy. Ponadto przedsiębiorca prowadzący zakład zajmujący się serwisem odmówi pozostawienia u siebie starego sprzętu, jeżeli urządzenie będzie stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia jego pracowników.

Nowe przepisy przewidują także kary (dla firm i osób fizycznych) za demontowanie urządzeń elektrycznych poza wyspecjalizowanymi zakładami przetwarzania. Za rozebranie na części pierwsze lodówki czy nawet pralki będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł. Ma to zagwarantować, że skupy złomu nie będą, jak do tej pory, traktować starych lodówek czy pralek jako złomu. Nie będzie można rozkładać na części takich urządzeń. Skupy złomu będą miały obowiązek przyjąć taki sprzęt tylko, gdy jest on cały.

Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta, czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK