| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poręczenie kredytu przedsiębiorcom nie wystarczy

Poręczenie kredytu przedsiębiorcom nie wystarczy

Rząd zakłada, że mała firma będzie mogła starać się o poręczenie wadium, leasingu czy tzw. dobrego wykonania kontraktu. Bankowcy liczą na wzmocnienie systemu funduszy pożyczkowych.

- System poręczeń w Polsce nie upowszechnił się. Działania, które rząd wpisał do programu, nie są nowościami. Odbieram je jako deklarację poszerzenia akcji poręczeniowej i gwarancyjnej, a to oznacza, że uzyskanie gwarancji ma być łatwiejsze - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- To samo dotyczy wykorzystania innych elementów pakietu antykryzysowego, np. kwestii środków z UE. Przyspieszenie ich wykorzystania musi oznaczać uproszczenie procedur. Zagrożenie widzę w tym, że za wdrożenie tych elementów odpowiadają różne instytucje publiczne. Rząd mówi, że należy usprawnić ich działanie. Ale czy te instytucje będą w stanie to zrealizować - zastanawia się Mordasewicz.

Przedsiębiorcy na razie nie chcą komentować zamierzeń rządu, twierdząc, że ich nie znają.

CO ZNALAZŁO SIĘ W PAKIECIE ANTYKRYZYSOWYM

- Zwiększenie budżetowego limitu na poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa do 40 mld zł. Ma to m.in. pomóc w udzielaniu gwarancji bankom na kredyty międzybankowe oraz gwarantowaniu zamówień w niektórych branżach przemysłowych i projektów eksportowych.

- Dokapitalizowanie BGK kwotą 2 mld zł z przeznaczeniem na sfinansowanie programu poręczeniowego dla małych i średnich firm, co ma pozwolić na akcję kredytową do 20 mld zł w 2009 roku.

- Przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE do poziomu 16,8 mld zł środków kwalifikowanych do końca 2009 roku. Celem jest zwiększenie puli do 21,4 mld zł.

- Zwiększenie ulgi inwestycyjnej dla startujących firm z 50 tys. zł rocznie do 100 tys. euro w latach 2009-2010.

- Umożliwienie przedsiębiorcom pełnego i bieżącego rozliczenia ponoszonych wydatków na badania i rozwój w poczet kosztów podatkowych już w trakcie trwania badań.

- Znoszenie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformacyjną

- Wspieranie NFOŚiGW dodatkowymi środkami, które pozwolą zrealizować inwestycje w odnawialne źródła energii na poziomie do 2,5 mld zł.

- Powstanie Rezerwy Solidarności Społecznej (1,14 mld zł ze wzrostu akcyzy) na ważne wydatki społeczne.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK