| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Roszczenia przedsiębiorcy przedawnią się już po roku

Roszczenia przedsiębiorcy przedawnią się już po roku

W kodeksie cywilnym pojawi się dodatkowa definicja drobnego przedsiębiorcy, prawnicy uważają, że jest ona zbędna. Nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli ustanawiać pełnomocników handlowych do prowadzenia firmy. Termin przedawnienia roszczeń będzie zależał od uzgodnień samych przedsiębiorców, a nie przepisów.

Instytucja pełnomocnictwa handlowego funkcjonowała już w dawnym kodeksie handlowym. Dzisiaj przedsiębiorcy mogą ustanawiać prokurę, która ma charakter pełnomocnictwa handlowego kwalifikowanego. Korzystanie z niej jest dostępne dla przedsiębiorców prowadzących działalność w większym rozmiarze, którzy są poddani rygorystycznym obowiązkom wynikającym z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

- Jestem za zmianami, które ułatwiają obrót gospodarczy, natomiast w tym przypadku tak nie będzie. Niepotrzebnie próbuje się komplikować przepisy, które w gruncie rzeczy nie sprawiają trudności w praktyce - podkreśla Paweł Tenerowicz, radca prawny z kancelarii Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy.

W kodeksie cywilnym ma się pojawić nowy dział dotyczący interpretacji oświadczeń woli. Znajdą się w nim przepisy określające sposób prawidłowego ustalania zamiaru stron umowy. Oświadczenie woli będzie trzeba rozumieć tak, jak tego wymagają (z uwagi na okoliczności, w których zostało złożone oświadczenie) względy rozsądku i słuszności oraz zwyczaje.

Ma ono być interpretowane zgodnie ze wspólnym zamiarem stron. W razie wątpliwości co do znaczenia nieuzgodnionych postanowień, konieczne będzie przyjęcie znaczenia korzystnego dla strony, która oświadczeń nie przygotowała. Gdy powstaną sprzeczności między postanowieniami nieuzgodnionymi i uzgodnionymi indywidualnie, rozstrzygające mają być postanowienia uzgodnione indywidualnie.

- Obecne uregulowania w zakresie wykładni oświadczeń woli sprawdzają się, sędziowie mają już wprawę w ich stosowaniu - podkreśla Bartosz Frączyk. Zdaniem prof. Henryka Ciocha, cywilisty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zmiany w zakresie wykładni stosowanej przez sądy po wprowadzeniu nowych przepisów będą nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie ma racji wprowadzając bardziej kazuistyczne przepisy dotyczące oświadczeń woli.

- Z interpretacją obowiązującego art. 60 k.c., regulującego sposób składania oświadczenia woli, były problemy - dodaje profesor.

Dzisiaj, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe, np. czynszu, oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Po zmianach przepisów każde roszczenie przedawni się już po trzech latach. Wyjątkowo, gdy strona nie mogła działać, ostateczny termin przedawnienia nastąpi po 10 latach. Nowością jest wprowadzenie 20-letniego terminu przedawnienia dla roszczeń związanych z wyrządzeniem szkody wskutek przestępstwa. Istotna zmiana polega na tym, że terminy przedawnienia będą też mogli swobodnie ustalić sami przedsiębiorcy. Nie będzie on mógł być krótszy od roku, ani dłuższy niż dziesięć lat. Zdaniem Bartosza Grohmana adwokata z kancelarii White & Case termin przedawnienia nie może budzić wątpliwości.

- Powinien być jednolity dla wszystkich roszczeń. Tymczasem projekt wprowadza kilka możliwości - mówi Bartosz Grohman. Dodaje, że krótszy termin przedawnienia zmobilizuje strony do właściwego dbania o swoje interesy.

Co zmieni się w kodeksie cywilnym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ SOBIECH

ADAM MAKOSZ

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »