REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roszczenia przedsiębiorcy przedawnią się już po roku

Łukasz Sobiech
Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

W kodeksie cywilnym pojawi się dodatkowa definicja drobnego przedsiębiorcy, prawnicy uważają, że jest ona zbędna. Nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli ustanawiać pełnomocników handlowych do prowadzenia firmy. Termin przedawnienia roszczeń będzie zależał od uzgodnień samych przedsiębiorców, a nie przepisów.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała zapowiadany od dawna projekt zmian części ogólnej kodeksu cywilnego. Nowości jest dużo. Przede wszystkim uporządkowana zostanie struktura przepisów. Pierwsza księga po zmianach będzie liczyć 180 artykułów (dzisiaj 125). Część ogólna zostanie rozszerzona o nowe instytucje takie jak kuratela, której przepisy obecnie funkcjonują w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Projekt regulacji zawiera również nowe definicje przedsiębiorcy, rodzajów pełnomocnictwa czy zasad interpretacji oświadczeń woli. Przepisy inaczej określają również termin przedawnienia roszczeń cywilnych. Niektóre propozycje już dzisiaj budzą obawy ekspertów.

REKLAMA

Drobny przedsiębiorca

Zgodnie z projektem przedsiębiorcą jest osoba fizyczna lub prawna, która na własne ryzyko prowadzi działalność gospodarczą w sposób trwale zorganizowany. Nowością będzie definicja tzw. drobnych przedsiębiorców, czyli osób fizycznych, które osiągają przychody z prowadzenia działalności gospodarczej, która nie powoduje obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (równowartość w złotych 1,2 mln euro).

Zdaniem Bartosza Frączyka, radcy prawnego z kancelarii Fączyk & Frączyk, proponowane przepisy wprowadzają niepotrzebny chaos.

REKLAMA

- Kolejne definicje przedsiębiorcy są zbędne, biorąc pod uwagę, iż w naszym porządku prawnym funkcjonuje już ich kilka. Nowe rozwiązanie byłoby słuszne jedynie, gdyby projektowana definicja zastąpiła wszystkie obecnie obowiązujące. Uważam jednak, że byłoby to trudne do przeprowadzenia - tłumaczy Bartosz Frączyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Adam Ambrozika z Konfederacji Pracodawców Polskich, obowiązująca ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera już definicję przedsiębiorcy i ich podział na mikro, małych, średnich i pozostałych.

- Kolejne definicje wprowadzą dodatkowe zamieszanie. Już teraz niektóre osoby, które są przedsiębiorcami na gruncie ustawy o swobodzie, nie są nimi w przepisach podatkowych. Takich sytuacji będzie więcej - podsumowuje Adam Ambrozik.

Pełnomocnictwo handlowe

REKLAMA

Obok zwykłego pełnomocnictwa i prokury przewidzianych w obowiązującym kodeksie cywilnym ma się w nim pojawić nowe pełnomocnictwo handlowe. Będzie ono obejmowało umocowanie do wszelkich czynności pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pełnomocnikiem handlowym będzie mogła zostać każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych (ukończyła 18 lat i nie została ubezwłasnowolniona). W niektórych przypadkach będzie nim mogła zostać także osoba prawna.

Instytucja pełnomocnictwa handlowego funkcjonowała już w dawnym kodeksie handlowym. Dzisiaj przedsiębiorcy mogą ustanawiać prokurę, która ma charakter pełnomocnictwa handlowego kwalifikowanego. Korzystanie z niej jest dostępne dla przedsiębiorców prowadzących działalność w większym rozmiarze, którzy są poddani rygorystycznym obowiązkom wynikającym z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

- Jestem za zmianami, które ułatwiają obrót gospodarczy, natomiast w tym przypadku tak nie będzie. Niepotrzebnie próbuje się komplikować przepisy, które w gruncie rzeczy nie sprawiają trudności w praktyce - podkreśla Paweł Tenerowicz, radca prawny z kancelarii Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy.

Zadecyduje rozsądek

W kodeksie cywilnym ma się pojawić nowy dział dotyczący interpretacji oświadczeń woli. Znajdą się w nim przepisy określające sposób prawidłowego ustalania zamiaru stron umowy. Oświadczenie woli będzie trzeba rozumieć tak, jak tego wymagają (z uwagi na okoliczności, w których zostało złożone oświadczenie) względy rozsądku i słuszności oraz zwyczaje.

Ma ono być interpretowane zgodnie ze wspólnym zamiarem stron. W razie wątpliwości co do znaczenia nieuzgodnionych postanowień, konieczne będzie przyjęcie znaczenia korzystnego dla strony, która oświadczeń nie przygotowała. Gdy powstaną sprzeczności między postanowieniami nieuzgodnionymi i uzgodnionymi indywidualnie, rozstrzygające mają być postanowienia uzgodnione indywidualnie.

- Obecne uregulowania w zakresie wykładni oświadczeń woli sprawdzają się, sędziowie mają już wprawę w ich stosowaniu - podkreśla Bartosz Frączyk. Zdaniem prof. Henryka Ciocha, cywilisty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zmiany w zakresie wykładni stosowanej przez sądy po wprowadzeniu nowych przepisów będą nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie ma racji wprowadzając bardziej kazuistyczne przepisy dotyczące oświadczeń woli.

- Z interpretacją obowiązującego art. 60 k.c., regulującego sposób składania oświadczenia woli, były problemy - dodaje profesor.

Termin wskażą strony

Dzisiaj, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe, np. czynszu, oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Po zmianach przepisów każde roszczenie przedawni się już po trzech latach. Wyjątkowo, gdy strona nie mogła działać, ostateczny termin przedawnienia nastąpi po 10 latach. Nowością jest wprowadzenie 20-letniego terminu przedawnienia dla roszczeń związanych z wyrządzeniem szkody wskutek przestępstwa. Istotna zmiana polega na tym, że terminy przedawnienia będą też mogli swobodnie ustalić sami przedsiębiorcy. Nie będzie on mógł być krótszy od roku, ani dłuższy niż dziesięć lat. Zdaniem Bartosza Grohmana adwokata z kancelarii White & Case termin przedawnienia nie może budzić wątpliwości.

- Powinien być jednolity dla wszystkich roszczeń. Tymczasem projekt wprowadza kilka możliwości - mówi Bartosz Grohman. Dodaje, że krótszy termin przedawnienia zmobilizuje strony do właściwego dbania o swoje interesy.

Co zmieni się w kodeksie cywilnym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ SOBIECH

ADAM MAKOSZ

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA