REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paragon nie zastąpi faktury

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Rząd pracuje nad uproszczeniem rozliczeń podatkowych. Jeden z pomysłów to zastąpienie faktur VAT paragonami przy kupnie paliw. Zdaniem ekspertów likwidacja faktur będzie niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rząd pracuje nad zlikwidowaniem barier w roz- liczeniach podatkowych. Premier obiecał, że uproszczone zostaną przepisy, z którymi na co dzień stykają się obywatele. Chodzi np. o odejście od faktur VAT, tam gdzie wystarczy jedynie paragon. Premier jako przykład podał zastąpienie faktur paragonami przy kupnie paliwa.

Szczegółów tego pomysłu jeszcze nie znamy, ale już dziś można powiedzieć, że będzie go trudno zrealizować. Dlaczego?

REKLAMA

Zdaniem ekspertów zastąpienie faktur paragonami, mimo że byłoby korzystne dla podatników, jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Przestrzegają też, że dokonywanie rozliczeń VAT tylko na podstawie paragonów przyczyni się do rozwoju oszustw w zakresie odliczania podatku naliczonego.

- Ze względu na dużą ogólność wypowiedzi pana premiera trudno się jednoznacznie odnieść do zapowiadanych rozwiązań w zakresie upraszczania dokumentowania czynności opodatkowanych VAT. Z jednej strony, rzeczywiście konieczność częstego podawania danych do faktury wprowadza pewną komplikację w obrocie gospodarczym. Z drugiej jednak strony, większość społeczeństwa przywykła już do obrotu fakturowego, a komplikacje związane z wystawianiem faktury nie należą do największych bolączek przedsiębiorców - komentuje Andrzej Pośniak, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że dane zawarte w fakturach VAT mają w wielu przypadkach bardzo dużą doniosłość na gruncie przepisów prawa podatkowego i rachunkowości. W efekcie, zastąpienie faktur VAT paragonami nie zawsze może okazać się wykonalne. W każdym jednak przypadku, zważywszy na rolę faktur VAT w obrocie gospodarczym, ewentualne uproszczenia w tym zakresie powinny być starannie przemyślane. W szczególności zaś nie powinny one wprowadzać dodatkowych niejasności, co dość często obserwujemy w przypadku kolejnych nowelizacji prawa podatkowego.

Szczególna dokumentacja paliwa

REKLAMA

Obecnie faktura VAT dotycząca zakupu paliwa musi zawierać numer rejestracyjny tankowanego pojazdu. Na ten aspekt zwraca uwagę Dorota Borkowska, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak, która wyjaśnia, że ręczne dopisanie numeru budzi już wątpliwości co do prawidłowości sporządzonego dokumentu. Dlatego też tak daleko idące uproszczenie w dokumentowaniu zakupu paliwa i uznanie prawa do odliczenia VAT na podstawie paragonu, który nie zawiera nazwy kupującego, a także numeru rejestracyjnego pojazdu, może okazać się uproszczeniem niemożliwym do realizacji.

- Faktura VAT stanowi podstawę systemu, a wskazanie czynności, które mogą być potwierdzone dokumentem o ogra- niczonych danych, jest odstępstwem od jego zasad. Wynika to z uregulowań Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a mianowicie faktura VAT jest nie tylko dokumentem pozwalającym na realizację podstawowego i fundamentalnego prawa, tj. obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ale także dokumentem, który umożliwia funkcjonowanie całego systemu podatku od wartości dodanej - stwierdza Dorota Borkowska.

Dodaje, że potwierdzenie zatankowania paliwa do firmowego samochodu jedynie paragonem, bez tracenia czasu na wystawienie faktury na podstawie otrzymanego paragonu, byłoby zapewne w tym zakresie ułatwieniem dla przedsiębiorcy. Jednak ułatwienie nie powinno być sprzeczne z uregulowaniami Dyrektywy.

- Nadużycia związane ze sprzedażą paliw, pojawiające się w obiegu faktury niemające przełożenia na paragony w nich wskazane, są okolicznościami niewpływającymi pozytywnie na przyznanie paragonom za zakup paliw przymiotu wystarczającego dokumentu do dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nim wskazany - ostrzega nasza rozmówczyni Grant Thornton Frąckowiak.

Oszustwa mogą być powszechne

Faktura to szczególny dokument, jest ona niezbędna dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Według Adama Sękowskiego, prawnika w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, zastąpienie faktur paragonami byłoby ułatwieniem dla przedsiębiorców, lecz jednocześnie wiązałoby się z niebezpieczeństwem nadużyć. Podatnik mógłby odliczać VAT na podstawie paragonów, dokumentujących sprzedaż niekoniecznie na jego rzecz, lecz np. na rzecz rodziny czy znajomych - wystarczyłoby posłużenie się paragonem tej osoby.

- Co prawda w świetle obowiązujących przepisów podobne ryzyko też istnieje i analogiczne sytuacje się zdarzają, jednak w przypadku zastąpienia faktur paragonami to zjawisko na pewno przybrałoby na sile. Co więcej, takie zmiany byłyby co do zasady niezgodne z prawem wspólnotowym, chyba żeby próbować wprowadzić je jako środek specjalny mający na celu uproszczenie poboru podatku - podpowiada Adam Sękowski.

Jego zdaniem Dyrektywa 2006/112, która zawiera unormowania dotyczące wystawiania faktur, nie przewiduje kompetencji państw członkowskich do zwolnienia z obowiązków fakturowania w dowolnym zakresie.

Ważniejsza treść faktury

Przypadki, w których konieczne jest wystawienie faktury, uregulowane są dosyć precyzyjnie na poziomie prawa wspólnotowego. W szczególności - jak podaje Marek Wojda, doradca podatkowy współpracujący z Baker & Mckenzie - fakturą należy dokumentować dostawę towarów oraz świadczenie usług na rzecz podatników VAT oraz osób prawnych niebędących podatnikami.

Obowiązek taki przewiduje również ustawa o VAT. W przypadku transakcji z konsumentami, poza pewnymi wyjątkami, ustawa wymaga wystawienia faktury wyłącznie na żądanie klienta.

- Przepisy Dyrektywy zezwalają na zwolnienie podatników z obowiązku wystawienia faktur innym przedsiębiorcom wyłącznie w przypadku określonych czynności podlegających zwolnieniu z opodatkowania, z prawem do odliczenia (stawka 0-proc.) lub bez prawa do odliczenia. Ewentualne odstąpienie przez polskiego ustawodawcę od obowiązku wystawiania faktur na podstawie tej delegacji mogłoby więc mieć dosyć ograniczony zakres - wyjaśnia Marek Wojda.

Twierdzi też, że z punktu widzenia polskich przedsiębiorców większym ułatwieniem byłoby nie tyle ograniczenie przypadków, gdy konieczne jest wystawienie faktury, ile uproszczenie technicznych przepisów dotyczących np. treści faktur korygujących, fakturowania elektronicznego, wystawiania faktur przez nabywcę.

Fot. Wojciech Górski

Premier Donald Tusk zapowiedział zastąpienie przy dokumentowaniu zakupu paliwa przez przedsiębiorców faktur VAT paragonami

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA