| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Osoby ubezpieczone w ZUS z domu przez internet będą mogły sprawdzać stan swojego konta emerytalnego. Przedsiębiorcy skontrolują terminowość i wysokość zapłaconych składek ubezpieczeniowych. Zatrudnieni będą mogli na bieżąco sprawdzać uczciwość swoich pracodawców.

Inaczej ocenia tę sprawę ZUS. Według Piotra Starzyka trzy lata na przygotowanie takiego projektu, to nie jest długo. Tym bardziej że planowane rozwiązania całkowicie zmienią zasady kontaktowania z ZUS.

- Trzeba pamiętać, że mamy bardzo dużą liczbę danych, które udostępnimy. Z punktu widzenia informatycznego takie rozwiązanie jest możliwe. Musimy jednak pamiętać, aby te dane były właściwie chronione, a proces dostępu do nich był w pełni autoryzowany - wyjaśnia Piotr Starzyk.

Jeremi Mordasewicz, członek Rady Nadzorczej ZUS, ocenia, że zapowiadany przez ZUS harmonogram prac nad nowym systemem dostępu do kont jest realny. Warunkiem jest jednak uporządkowanie dokumentacji z lat 1999-2001.

Zgadza się z nim Piotr Starzyk.

- Aby można było taki projekt zrealizować, należy możliwie najlepiej uporządkować dane zarówno na kontach płatników składek, jak i na kontach ubezpieczonych - dodaje.

Wyjaśnia, że w praktyce oznacza to, że większość postępowań wyjaśniających dotyczących lat 1999-2001 powinna zostać niebawem zakończona.

Według Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i reprezentującej związek w Radzie Nadzorczej ZUS, planowane przez ZUS rozwiązanie będzie korzystne dla ubezpieczonych.

- Pracownik będzie mógł na bieżąco sprawdzać, czy pracodawca płaci składki w odpowiedniej wysokości. Problem jednak polega na tym, że w Polsce tylko 17 proc. gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu - mówi Wiesława Taranowska.

Zdaniem ekspertów upowszechnienie komunikacji elektronicznej za pośrednictwem internetu oraz fakt, że coraz więcej Polaków posługuje się komputerem spowoduje duże zainteresowanie nowymi formami kontaktu. Dzięki nowym rozwiązaniom klienci będą mogli uzyskać żądane informacje przez siedem dni w tygodniu.

Dla tych osób, które nie będą mieć dostępu do sieci, ZUS przewidział stworzenie specjalnego rozwiązania.

- W części jednostek ZUS powstaną kioski multimedialne. Rozważamy, aby umiejscowić je także poza ZUS na przykład w urzędach gminnych lub innych jednostkach samorządu terytorialnego - mówi Piotr Starzyk.

ZUS-omaty będą wyposażone w ekrany, klawiaturę, drukarkę, skaner i urządzenie do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. To dzięki nim klienci nieposiadający komputera z łączem internetowym oraz te osoby, które będą chciały uniknąć oczekiwania w salach obsługi klientów, będą miały możliwość m.in. sporządzenia i złożenia dokumentów ubezpieczeniowych, zapoznania się z informacjami z zakresu wybranego tematu czy uzyskania dostępu do indywidualnego konta, założonego w portalu informacyjnym.

Nowe zasady sprawdzania konta w ZUS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK