| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Tylko od decyzji przedsiębiorcy w sprawie przeciwko konsumentowi będzie zależeć dochodzenie roszczeń w odrębnym europejskim postępowaniu nakazowym. Gdy nie zgodzi się on na wniesienie sprzeciwu, sprawa będzie umorzona.

Gdy sprawa o część roszczenia trafi do sądu gospodarczego, przewodniczący musi wyznaczyć powodowi termin do podania w piśmie procesowym wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Wyjątek od tej zasady może mieć miejsce wówczas, gdy powód wykaże, że powołanie dowodów w wyznaczonym terminie nie było możliwe albo potrzeba ich powołania zaistniała później. Zobowiązanie sądu do wyznaczenia terminu powodowi do spełnienia procedury stosowanej przed sądami gospodarczymi potrzebne jest po to, aby nie nastąpiła prekluzja dowodowa. Gdy występował o europejski nakaz zapłaty, nie musiał spełniać tych wymogów, bo nie musiał liczyć się z prekluzją - wyjaśnia radca prawny, Piotr Olczyk z Kancelarii Olczyk i Kubicki.

Gdy zostanie wniesiony sprzeciw od europejskiego nakazu zapłaty, to wówczas straci on swoją moc. Sąd rozpozna wówczas sprawę we właściwym trybie, według przepisów o postępowaniach odrębnych. Natomiast nie może stosować przy tym przepisów o postępowaniu nakazowym i upominawczym.

Projekt przewiduje, że o wniesieniu sprzeciwu sąd musi zawiadomić przedsiębiorcę, gdy sprawa ma być rozpoznawana według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.

Wyznaczy mu też, w jakim terminie musi podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Podobne zobowiązanie nałoży też na pozwanego przedsiębiorcę. W razie sprzeciwu pozwanego powód będzie mógł również żądać zakończenia postępowania. Wtedy sąd umorzy postępowanie oraz orzeknie o kosztach sądowych w taki sposób, jak przy cofnięciu pozwu.

CECHY POSTĘPOWANIA O WYDANIE NAKAZU ZAPŁATY

• Powód - przedsiębiorca sam decyduje o poddaniu się odrębnemu europejskiemu postępowaniu nakazowemu

• W postępowaniu nie mogą być rozpoznawane sprawy gospodarcze

• Nakaz wydaje sędzia lub referendarz sądowy w sądzie rejonowym lub okręgowym

• Na podstawie nakazu można prowadzić egzekucję roszczenia w państwach Unii Europejskiej

Roszczenie może zostać rozpoznane w dwóch postępowaniach, wówczas gdy jego część nie spełnia warunków wymaganych przez procedurę europejskiego nakazu zapłaty

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »