| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Dodaje jednak, że niektórzy komentatorzy kodeksu karnego skarbowego uznają, że czynny żal może być złożony przez pełnomocnika sprawcy, pod warunkiem że jest przez sprawcę podpisany i wyraża jego stanowisko.

- Można jednak skutecznie bronić tezy o dopuszczalności złożenia czynnego żalu przez pełnomocnika, ale w sytuacji, gdy sprawca wyraźnie upoważni do tego pełnomocnika, stwierdzając równocześnie, że zawarte w zawiadomieniu informacje są zgodne ze stanem jego wiedzy - argumentuje Hanna Gajewska-Kraczkowska.

Według naszej rozmówczyni można tu wskazać na pewną analogię czynnego żalu i korekty deklaracji. Skoro deklaracja korygowana oraz jej uzasadnienie mogą być podpisane przez pełnomocnika (doradcę podatkowego) i wywołują skutek w postaci bezkarności podatnika, to i złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym w ramach udzielonego upoważnienia i potwierdzenia prawdziwości informacji w nim zawartych przez sprawcę powinno wywoływać skutek identyczny.

Tomasz Fiałek, aplikant adwokacki z Kancelarii Deloitte Legal Pasternak i Wspólnicy, zwraca uwagę, że za dopuszczalnością dokonania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego za pośrednictwem innej osoby opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 1968 roku (sygn. akt II KR 140/68), uznając, że zawiadomienie nie musi nastąpić osobiście. Zgodnie jednak z poglądami doktryny zastępstwo w ramach składania przez sprawcę czynnego żalu ogranicza się do pośrednictwa.

- Stanowisko takie raczej wyklucza udział pełnomocnika przy zawiadomieniu składanym ustnie do protokołu, a przy zawiadomieniu pisemnym oznacza możliwość jego sporządzenia i złożenia w urzędzie przez pełnomocnika, pod warunkiem że pismo wyraża stanowisko sprawcy i zostało przez sprawcę podpisane - podkreśla Tomasz Fiałek.

Jego zdaniem, przy tak rozumianej koncepcji zastępstwa nie jest konieczne, aby za sprawcę działał profesjonalny pełnomocnik procesowy lub inna osoba legitymująca się pełnomocnictwem do określonych czynności prawnych lub procesowych. Przygotowanie zawiadomienia może zostać powierzone np. biuru rachunkowemu obsługującemu podatnika.

Jednak uwaga. Podpisanie zawiadomienia przez osobę inną niż sprawca może nie tylko spowodować, że czynny żal nie zostanie uznany za skutecznie złożony, ale może ponadto uniemożliwić skuteczne powtórzenie tej czynności już przez samego sprawcę - podsumowuje Tomasz Fiałek.

W konsekwencji takie nieskuteczne zawiadomienie może być przyczyną i podstawą ukarania za popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Organ podatkowy będzie bowiem miał informacje, że doszło do naruszenia przepisów karnych skarbowych przedstawionego przez pełnomocnika podatnika. W wyniku takiego donosu to podatnik poniesie odpowiedzialność.

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK