REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

• Wniesienie dopłat do spółki przez jej udziałowców (akcjonariuszy) jest częstym sposobem wyposażenia danego podmiotu w środki finansowe. Jakie skutki podatkowe to powoduje?

REKLAMA

- Samo wniesienie dopłat jest neutralne w podatku dochodowym od osób prawnych (o ile następuje zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych), lecz podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 proc. kwot dopłat.

• Po wniesieniu dopłat mogą wystąpić sytuacje, w których konieczny będzie ich zwrot lub dokonanie konwersji...

- Zasadniczo konwersja dopłat przeprowadzana może być w celu podwyższenia kapitału zakładowego albo pokrycia straty z lat ubiegłych.

• Co w ogóle oznacza konwersja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Stosowanie wyrażenia konwersja jest pewnym uproszczeniem. Dokonując konwersji na podwyższenie kapitału zakładowego, można tego dokonać na dwa alternatywne sposoby. Po pierwsze, poprzez podjęcie uchwał o wniesieniu wkładu pieniężnego oraz następnie potrąceniu wzajemnych wierzytelności spółki oraz udziałowca. Po drugie, poprzez podjęcie uchwał o wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności udziałowca wobec spółki o zwrot kwot dopłat.

• Jakie konsekwencje podatkowe będzie mieć konwersja?

- Konwersja dopłat na kapitał zakładowy związana jest z ponownym wystąpieniem obowiązku podatkowego w PCC w wysokości 0,5 proc. Transakcja ta jest traktowana dla celów PCC jako zmiana umowy spółki przejawiająca się podwyższeniem jej kapitału zakładowego.

• Czy obowiązki w podatku od czynności cywilnoprawnych wystąpią zawsze?

- Nie. To, czy opodatkowanie PCC faktycznie nastąpi, zależy od momentu wniesienia dopłat przez udziałowców. Jeżeli wniesienie dopłat nastąpiło po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to konwersja dopłat nie będzie efektywnie podlegać opodatkowaniu. Wówczas to od podstawy opodatkowania (wartości podwyższenia kapitału) odlicza się kwoty dopłat będących przedmiotem konwersji. Ale opodatkowanie PCC wystąpi przy konwersji dopłat wniesionych do spółki przed 1 maja 2004.

• A co z rozliczeniem CIT?

REKLAMA

- Z perspektywy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konwersja dopłat na kapitał zakładowy jest zasadniczo neutralna dla spółki. Do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

• Jednak w praktyce zdarzają się opinie organów podatkowych wskazujące, że transakcja ta wiąże się z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

- Tak. Takie stanowisko zaprezentowała np. Izba Skarbowa w Krakowie w decyzji z 10 stycznia 2007 r. (nr PD-1/42180-1/07). Niefortunne jest w tym zakresie sformułowanie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej (dopłaty ujmowane są jako kapitał zapasowy, a wskutek konwersji przenoszone są na kapitał zakładowy).

• I fiskus ma rację?

- Literalna interpretacja tych przepisów powodowałaby opodatkowanie (wirtualnego) dochodu po stronie udziałowca, tj. opodatkowanie kwot, które zostały przez niego wcześniej wniesione jako dopłaty. A przepis ten zakłada opodatkowanie bieżącego lub wcześniej wypracowanego przez osobę prawną dochodu, który przekazywany jest na kapitał zakładowy z kapitału rezerwowego.

• Jak więc rozliczać dochód uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

- Językowa interpretacja przepisów może skutkować ryzykiem opodatkowania 19-proc. podatkiem (wirtualnego) dochodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ryzyko to dotyczy osób fizycznych będących udziałowcami spółki dokonującej konwersji, a także innych spółek kapitałowych będących udziałowcami takiego podmiotu, które nie spełniają określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT warunków koniecznych do zwolnienia z tego podatku, tj. posiadania 15 proc. udziałów przez okres co najmniej dwóch lat. Dodatkowo dla zastosowania zwolnienia w przypadku gdy udziałowcami podmiotu dokonującego konwersji są inne spółki kapitałowe, organy podatkowe wymagać mogą uzyskania przez spółkę dokonującej konwersji certyfikatów rezydencji jej udziałowców.

Fot. Arch.

Tomasza Piekielnik, starszy konsultant w Ernst & Young we Wrocławiu

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA