REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto pospieszyć się z przekształceniem spółki

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, którzy planują przekształcenie spółek kapitałowych w osobowe, powinni się pospieszyć. Dokonanie tego do końca 2008 roku pozwoli uniknąć opodatkowania wspólników z tytułu zatrzymanego zysku w momencie przekształcenia.

• Coraz więcej spółek kapitałowych (tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych) podejmuje decyzję o przekształceniu w spółkę osobową. Dlaczego?

REKLAMA

- Ze względu na korzystne opodatkowanie.

• Jakie to korzyści?

- Dochody spółek osobowych są opodatkowane jednokrotnie. Natomiast zysk w spółkach kapitałowych dwukrotnie: CIT na poziomie spółki oraz PIT lub CIT na poziomie udziałowca w momencie wypłaty dywidendy.

• Czy jakaś forma spółki jest najchętniej wybierana przez przedsiębiorców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Tak. Szczególną popularnością cieszą się spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, gdzie obok korzystnego efektu podatkowego możliwe jest również ograniczenie odpowiedzialności komandy- tariuszy lub akcjonariuszy (w sposób zbliżony do odpowiedzialności wspólników spółek kapitałowych).

• A co z rozliczeniem wspólników?

- Wspólnicy przekształcanej spółki muszą pamiętać, że zatrzymane w spółce kapitałowej zyski z lat ubiegłych (kwoty zgromadzone na kapitałach zapasowych) mogą zostać potraktowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, podlegający opodatkowaniu w momencie przekształcenia.

• Takie niekorzystne dla podatników stanowisko prezentują organypodatkowe oraz sądy administracyjne...

- Niestety tak. Zdaniem tych organów katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wymieniony w ustawach podatkowych ma charakter otwarty, a zatem obejmuje on również niepodzielone zyski z lat ubiegłych zgromadzone na kapitale zapasowym oraz niepodzielony zysk za rok bieżący - w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

• To zła argumentacja?

- Takie stanowisko jest błędne. Aby można było mówić o powstaniu dochodu, wspólnik powinien pieniądze lub wartości pieniężne faktycznie otrzymać lub mieć je postawione do dyspozycji. Tymczasem na skutek przekształcenia majątek spółki kapitałowej staje się majątkiem spółki osobowej - odrębnym od majątku wspólników, a wspólnicy nie mogą nim swobodnie dysponować. Odrębność ta widoczna jest zwłaszcza w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, gdzie wypłata jakichkolwiek środków na rzecz akcjonariusza wymaga podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie w sprawie podziału zysku oraz zgody wszystkich komplementariuszy. Uznanie zatem, że wspólnik osiąga dochód z tytułu zatrzymanego zysku, prowadziłoby do sytuacji, w której wspólnik obciążony byłby podatkiem dochodowym, a faktycznie nie otrzymałby żadnych środków pieniężnych.

• To kiedy powinien wystąpić podatek?

- Kwoty te powinny podlegać opodatkowaniu dopiero z chwilą faktycznego zadysponowania nimi przez wspólnika.

• Gotowy jest już projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie. Czy zaproponowane przez resort finansów rozwiązania zlikwidują omówione problemy?

- Wskazany problem przestanie prawdopodobnie istnieć. Ministerstwo Finansów rzeczywiście przygotowało projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, zgodnie z którym dochodem z udziału w zyskach osób prawnych ma być również wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Taka zmiana, zapewne wbrew intencji ustawodawcy, może paradoksalnie prowadzić do wniosku, że a contrario przekształcenia spółek dokonane do końca 2008 roku nie powodują powstania po stronie wspólników dochodu z tytułu zatrzymanego zysku. Tym bardziej że 8 sierpnia NSA, oddalając skargę kasacyjną, stwierdził, że w momencie przekształcenia nie powstaje po stronie wspólników dochód z tytułu niepodzielonego zysku (sygn. akt II FSK 871/08).

• Co powinni zrobić podatnicy, którzy planują przekształcenie?

- Pospieszyć się.

Fot. Jacek Taran

Anna Jagiełło, konsultant w Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA