| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.

- Prawo dotyczące przedsiębiorców należy rzeczywiście ujednolicić. Z jednej strony mamy różne ustawodawstwa, z drugiej mamy swobodę przepływu kapitału. Dlatego wielu przedsiębiorców dąży do tego, żeby zakładać swoją spółkę pod rządami prawa korzystniejszego. Jeżeli przedsiębiorca tylko z tego powodu wybiera prawo obce, to dochodzi do faktycznej i niepożądanej deformacji - ocenia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek w dokumencie przyjętym przez Komisję brakuje jeszcze trzech rzeczy. MSP muszą mieć możliwość podjęcia równej walki o dobrych, wyszkolonych pracowników z dużymi firmami. Należy też ułatwić im dostęp do funduszy strukturalnych i silniej wesprzeć je we wdrażaniu innowacyjności.

Reforma po amerykańsku

Przyjęte przez Komisję zasady będą też sprzyjać dawaniu drugiej szansy zbankrutowanym firmom.

Diametralnemu skróceniu ma ulec czas potrzebny na założenie nowej firmy. Docelowo nie będzie on mógł być dłuższy niż tydzień. Z kolei okres oczekiwania na uzyskanie licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności ma nie przekraczać jednego miesiąca. Mają również powstać punkty kompleksowej obsługi, które będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników. Propozycje te przypominają rozwiązania funkcjonujące już od dawna w USA.

- W Ameryce młody człowiek zafascynowany swoim pomysłem na biznes nie marnuje swojego czasu na załatwianie formalności w urzędach - podkreśla prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, przewodniczący Amerykańsko-Polskiej Rady Handlu.

- Może założyć działalność gospodarczą w ciągu godziny i to przez internet. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się również piętna raz założonej firmy w razie niepowodzenia. Bankructwo to tylko kolejna lekcja na drodze kariery, a nie koniec przygody z biznesem.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W USA jest wiele programów wspierania przedsiębiorczości, adresowanych głównie do małych i średnich firm. Jednym z nich jest Small Business Administration utworzony w 1953 roku z oddziałami w całym kraju, który oferuje pomoc w każdej dziedzinie, w tym nisko oprocentowane pożyczki, dostęp do funduszy venture capital, szkolenia itp.

Zmiany prawa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »