REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą nie będą już musiały składać kilku formularzy, aby uzyskać zwrot opłaconych składek ZUS. Również pracodawcy złożą jeden wniosek o refundację składek ZUS i dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W 2009 roku pomoc na ich zatrudnienie nadal będzie wypłacał PFRON.

REKLAMA

• Od 2009 roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej. Pracodawcy nie będą już oddzielnie otrzymywać dofinansowań do pensji niepełnosprawnych i refundacji ich składek do ZUS, lecz zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów ich zatrudnienia. Czy to oznacza, że będą musieli złożyć tylko jeden wniosek o pomoc?

REKLAMA

- Tak. Projekt nowego rozporządzenia KE, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie nr 2204 o pomocy publicznej w zakresie zatrudniania, wprowadza rozwiązanie w formie subsydiów kosztów płacy, obejmujących także składki na ubezpieczenia społeczne. Pomoc ta będzie jednak różnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności pracowników. Większe pieniądze trafią więc do tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Podkreślam jednak, że pomoc ta będzie tak udzielana, jeśli do ostatniej wersji projektu rozporządzenia w sprawie tzw. wyłączeń grupowych nie zostaną wprowadzone zmiany. Już teraz przygotowujemy się do dostosowania krajowych przepisów do nowego rozporządzenia. Postaramy się też, aby wniosek o pomoc był maksymalnie uproszczony i nie sprawiał pracodawcom kłopotów.

1

• A kto będzie wypłacał 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych?

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czyli rząd nie zlikwiduje funkcjonującego Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, prowadzonego przez PFRON?

- Nie będziemy wprowadzać do systemu pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych zmian, dopóki nie poznamy ostatecznej wersji unijnego rozporządzenia. Ma być ona gotowa pod koniec czerwca. A od 1 stycznia 2009 r. nowe przepisy wspólnotowe wejdą w życie. Pozostanie nam sześć miesięcy na opracowanie nowego systemu wsparcia pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. To bardzo trudne zadanie. Dlatego planujemy, aby przez pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów pieniądze nadal wypłacał PFRON. O tym, czy np. od 1 stycznia 2010 r. zadanie to zostanie przekazane na przykład do samorządów, zdecyduje rząd.

• W jakiej formie będzie wypłacana taka pomoc?

REKLAMA

- Ostatni projekt rozporządzenia unijnego przewiduje, że 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych może być wyłącznie refundowane. Pracodawcy będą musieli więc najpierw wypłacić takim pracownikom wynagrodzenia i opłacić składki ZUS, a następnie starać się o refundację tych pieniędzy z PFRON.

• Nowy system będzie dotyczył pracodawców. A czy jeszcze w tym roku resort pracy uprości procedurę ubiegania się o refundację składek ZUS przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą?

- Tak. Przygotowujemy obecnie zmianę przepisów, która ułatwi im ubieganie się o refundację. Planujemy ograniczyć liczbę formularzy, jakie należy wypełnić w trakcie starania się o refundację i zawartych w nich danych. Pracujemy też nad ujednoliconym formularzem. Chcemy, aby miał tylko dwie strony. Pierwsza będzie zawierać głównie dane identyfikacyjne oraz kwotę należnej refundacji. Natomiast drugą stronę trzeba będzie wypełnić tylko w dwóch przypadkach: przy pierwszym składaniu wniosku i w razie zmiany danych w niej zawartych - na przykład adresu. W tym celu prowadzimy rozmowy z ZUS związane z pozyskiwaniem części informacji, jakie trzeba zamieścić we wniosku, z systemu ZUS. Jeśli się to uda, niepełnosprawni wypełnią osobiście tylko część pól, na przykład oświadczenie o zapłaceniu składki.

2

• Rząd nie przewiduje więc powrotu do systemu rozliczeń pomocy z PFRON, jaki obowiązywał przed 2008 rokiem?

- Nie. Takie rozwiązanie uniemożliwiają przepisy unijne.

• Czy resort pracy przygotuje nowelizację ustawy o rehabilitacji, która umożliwi PFRON pobieranie odsetek od nienależnie wypłaconej pomocy? Obecnie nie ma on do tego prawa.

- Tak. Przygotowujemy obecnie projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, który przewiduje uregulowanie kwestii naliczania odsetek od środków nienależnie pobranych. Planujemy, że nowela ta wejdzie w życie na jesieni tego roku.

• Rząd zapowiadał też ujednolicenie orzecznictwa o niepełnosprawności. Dziś funkcjonują aż trzy systemy orzekania. Czy resort pracy przygotował projekt zmian w tej sprawie?

- Przygotowujemy obecnie projekt zmiany zarządzenia prezesa Rady Ministrów dotyczącego powołania specjalnego międzyresortowego zespołu, który zająłby się reformą orzecznictwa.

• W ubiegłym roku zespół taki powołał poprzedni rząd. Ale nie opracował on żadnych zmian.

- To prawda, tyle że poprzedni zespół po prostu nie rozpoczął prac. Ministrowie zdążyli jedynie wyznaczyć ekspertów, którzy mieli wchodzić w jego skład. A zarządzenie premiera zawierało terminy, w których miałyby być wykonane analizy obecnego systemu i przedstawione propozycje zmian. Bez aktualizacji tych przepisów niemożliwa będzie praca wspomnianego zespołu.

3

• Resort pracy zapowiadał też, że będzie dążył do zwiększenia poziomu zatrudnienia w administracji publicznej, która obecnie często woli dokonywać wpłat do PFRON z tytułu niezatrudniania tych osób niż przyjmować ich do pracy.

- To może się zmienić, jeżeli sami niepełnosprawni będą chcieli pracować w urzędach państwowych. Rzeczywiście w administracji jest zatrudnionych niewiele osób niepełnosprawnych, ale nie wynika to z nierównego traktowania, lecz po prostu z braku niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Aktywność zawodowa niepełnosprawnych jest bardzo niska. W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie około 70 tys. niepełnosprawnych bezrobotnych. Od maja 2007 r. do marca 2008 r. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przeprowadziło cykl 13 szkoleń dla ponad 800 przedstawicieli administracji publicznej promujących zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji. Ponadto w wyniku nawiązanej współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uzgodniono możliwość zamieszczania w ogłoszeniach o wolnych stanowiskach w służbie cywilnej informacji zachęcającej osoby niepełnosprawne do składania ofert. Mam nadzieję, że podjęte przez nas działania promujące zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji wskazały możliwości zatrudniania tych osób w ramach obowiązujących zasad rekrutacji.

Fot. Wojciech Górski

Sylwia Boratyńska, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 14 stycznia 2008 r. dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Rozmawiał Łukasz Guza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA