| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą nie będą już musiały składać kilku formularzy, aby uzyskać zwrot opłaconych składek ZUS. Również pracodawcy złożą jeden wniosek o refundację składek ZUS i dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W 2009 roku pomoc na ich zatrudnienie nadal będzie wypłacał PFRON.

3

• Resort pracy zapowiadał też, że będzie dążył do zwiększenia poziomu zatrudnienia w administracji publicznej, która obecnie często woli dokonywać wpłat do PFRON z tytułu niezatrudniania tych osób niż przyjmować ich do pracy.

- To może się zmienić, jeżeli sami niepełnosprawni będą chcieli pracować w urzędach państwowych. Rzeczywiście w administracji jest zatrudnionych niewiele osób niepełnosprawnych, ale nie wynika to z nierównego traktowania, lecz po prostu z braku niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Aktywność zawodowa niepełnosprawnych jest bardzo niska. W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie około 70 tys. niepełnosprawnych bezrobotnych. Od maja 2007 r. do marca 2008 r. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przeprowadziło cykl 13 szkoleń dla ponad 800 przedstawicieli administracji publicznej promujących zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji. Ponadto w wyniku nawiązanej współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uzgodniono możliwość zamieszczania w ogłoszeniach o wolnych stanowiskach w służbie cywilnej informacji zachęcającej osoby niepełnosprawne do składania ofert. Mam nadzieję, że podjęte przez nas działania promujące zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji wskazały możliwości zatrudniania tych osób w ramach obowiązujących zasad rekrutacji.

Fot. Wojciech Górski

Sylwia Boratyńska, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 14 stycznia 2008 r. dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Rozmawiał Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK