| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Tymczasem w tym roku Polacy będą mieli jeszcze okazję do wydłużenia sobie weekendów w sierpniu i listopadzie. Produkt krajowy może się zatem obniżyć o dodatkowe 9 mld zł.

Dni wolne od pracy a wyniki gospodarki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ KWIATKOWSKI

dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej, producenta piwa

Długie weekendy mają wpływ na funkcjonowanie naszej firmy, musimy je brać pod uwagę przy planowaniu sprzedaży, która zazwyczaj rośnie przed długim weekendem, a w trakcie wolnego mamy przestój sprzedaży. Wynika to z faktu, że naszymi partnerami są wyłącznie hurtownicy, którzy muszą wcześniej zrobić odpowiednie zapasy dla odbiorców w detalu. W sprzedaży mamy przestój, ale produkcja idzie nadal pełną parą. Pracujemy praktycznie na cztery zmiany i przestojów nie ma.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK STEFAŃSKI

prezes firmy budowlanej Pol-Aqua

W rocznym harmonogramie prac uwzględniane są dni wolne od pracy. Długie weekendy, jakie wypadły w maju, nie mogą mieć zatem wpływu na działalność firmy. Większość pracowników odpoczywa, poza służbami specjalistycznymi, które muszą utrzymywać ciągłość pracy ze względu na proces technologiczny. Jeśli jednak z powodu przedłużonych weekendów miałby być zagrożony harmonogram prac, wówczas przed przerwą lub tuż po prace na danym odcinku muszą być przyspieszone.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BARTOSZ ZIÓŁEK

dyrektor ds. rozwoju w Sphinx

Przy okazji długich weekendów obserwujemy, że Polacy preferują żywienie w restauracjach, a nie w domu. Przedłużony weekend jest więc dla nas bardzo dobrym okresem, widzimy w tym czasie zwiększone zainteresowanie naszymi lokalami. Podczas pierwszego długiego weekendu w maju w restauracji na wrocławskim rynku wypracowany został najlepszy jednodniowy wynik w historii sieci. Podobna tendencja w przypadku długich weekendów występuje też w naszych lokalach za granicą - w Pradze i Budapeszcie.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK