| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

ANTONI HANUSIK

Biznes się rozwija, gdy przynosi zyski. Podobnie jest z e-podpisem. Jak dotąd mały popyt wskazuje, że nie ma przekonania o opłacalności jego stosowania. Trzeba to zmienić, potrzebne są dobre przykłady. Już dziś ponad 5 mln użytkowników korzysta aktywnie z bankowości elektronicznej, co znaczy, że uważa to rozwiązanie za bardziej komfortowe od bankowości tradycyjnej. Społeczeństwo informacyjne rządzi się własnymi prawami. Świadczy o tym także fenomen serwisu Nasza-klasa.pl, który w ciągu niespełna roku pozyskał 11 mln użytkowników.

REMIGIUSZ KASZUBSKI

Bywa tak, że mamy w portfelu wiele kart płatniczych, co czasami jest kłopotliwe. Jeśli idzie o e-podpis, to każda osoba powinna mieć tylko jeden e-identyfikator. W przeciwnym przypadku to rozwiązanie, miast pomóc, stanie się kulą u nogi.

ANTONI HANUSIK

Poziom zaawansowania e-identyfikacji w Polsce świadczy, że znajdujemy się na wczesnym etapie rozwoju. Jest to zresztą wyzwanie dla całej Unii. Chodzi o to, by tak uporządkować e-identyfikację w Europie, by nie powstała Wieża Babel, w której nie będzie zrozumienia.

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

Na posiedzenia estońskiego rządu ministrowie przychodzą nie z segregatorami, ale z laptopami. Przykład idzie i powinien iść z góry. Potrzebne są nam cele, np. eliminacja papieru w kontaktach obywateli z urzędami do 2015 roku. Przecież na uwierzytelnienie przelewu dokonanego elektronicznie wciąż musimy drukować jego papierowe potwierdzenie. Dla urzędów nienaruszoną podstawą jest bowiem dokument papierowy opatrzony pieczątką. Przymus regulacyjny połączony z odpowiednimi bodźcami (np. niższe opłaty urzędowe za sprawy załatwiane przez internet) powinien tu być czynnikiem mobilizującym do budowy e-administracji. Ponadto trzeba wykorzystać możliwości działania sektora prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Należy też pomyśleć o outsourcingu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

MAŁGORZATA O'SHAUGHNESSY

Dziś w zakresie budowy e-administracji i e-gospodarki możemy się uczyć nie tylko od Zachodu, ale i właśnie od takich krajów, jak Estonia. Tam jednak, obok państwa, ogromną rolę (np. w sektorze finansowym) odgrywa kapitał prywatny.

KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ

Przyszłość, produktywność i tempo rozwoju polskiej gospodarki i jej konkurencyjność w poważnym stopniu zależy i będzie zależeć od innowacyjności w sferze komunikacji i informatyki w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. Stąd dobra koordynacja i współpraca administracji i biznesu w najbliższych latach jest konieczna.

Debata GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdjęcia Wojciech Górski

III KONGRES GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ

Technologie, a nowoczesne i bezpieczne państwo - doświadczenia biznesu, które warto wykorzystać - to temat III Kongresu Gospodarki Elektronicznej, imprezy organizowanej przez Związek Banków Polskich i NASK, która dziś odbędzie się w Warszawie.

GP REKOMENDUJE

PRZYSPIESZENIE INFORMATYZACJI

1) powołanie Krajowej Rady Gospodarki Elektronicznej (KRGE), skupiającej reprezentantów ministerstw: Gospodarki, Infrastruktury, Rozwoju Regionalnego i MSWiA oraz przedstawicieli branż - finansowej, informatycznej i telekomunikacyjnej,

2) przygotowanie przez KRGE strategii e-Polski 2020 r. z rozpisaniem jej na etapy,

3) przygotowanie i rekomendowanie przez KRGE projektów ustaw dotyczących realizacji poszczególnych etapów strategii e-Polski 2020 roku

Debata odbyła się w Związku Banków Polskich. Prowadził ją Robert Lidke, redaktor naczelny GP, opracował Krzysztof Polak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »