| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

ROBERT LIDKE

Czy milowym krokiem w budowaniu e-gospodarki i zinformatyzowanego państwa nie będzie wprowadzenie biometrycznych dowodów osobistych z zaszytym e-podpisem?

MACIEJ KOZŁOWSKI

To będzie kolejny krok składający się na proces, który - jak powiedziano - jest nie do zatrzymania. O postępach decydują głównie mechanizmy wolnorynkowe, które mogą być wszakże stymulowane przez państwo. Podstawowym mechanizmem jest popyt i konkurencja. W administracji publicznej brakuje konkurencji i to tłumaczy, dlaczego ewolucja w stronę e-administracji przebiega tak wolno. Tanie państwo to takie, które szuka tańszych niż dotychczas stosowane rozwiązań i wdraża je, a także przekazuje swoje funkcje podmiotom, które je zrealizują lepiej i z większym pożytkiem.

ADAM TOCHMAŃSKI

Rządowa strategia informatyzacji Polski jest potrzebna, pod warunkiem że nie zostanie przygotowana w zaciszu gabinetów i w porozumieniu jedynie między urzędnikami. Jeśli to ma być wizja, która będzie stymulować firmy, urzędy i lokalne społeczności, to należy ją tworzyć przy udziale szerokiego kręgu interesariuszy. Taki właśnie tryb działania przy tworzeniu strategii rozwoju obrotu bezgotówkowego zaproponuje wkrótce Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Koalicja działa od 2007 roku przy udziale reprezentacji banków, administracji państwowej, środowisk gospodarczych i samorządowych. Jej celem jest rozwój bezgotówkowych usług finansowych, ich bezpieczeństwo i upowszechnienie elektronicznych instrumentów płatniczych.

MAŁGORZATA O'SHAUGHNESSY

Za mało ufamy możliwościom wolnego rynku, a za dużo nadziei pokładamy w państwie. Przykład sektora finansowego pokazuje, że bez szczególnych ingerencji ze strony państwa można było rozwijać rynek finansowy i wdrażać w nim nowoczesne technologie. W Polsce wydano 26 mln kart płatniczych. To ogromny postęp, choć Polska jest w tym zakresie relatywnie słabiej rozwinięta niż kraje zachodnie. Na usprawiedliwienie należy dodać, że pierwsza karta pojawiła się w Polsce 20 lat później niż na Zachodzie. Rozwój transakcji kartowych dowodzi jednak, że w Polsce można wiele zrobić. Inicjatywa NBP i Związku Banków Polskich w sprawie tworzenia przez państwo i sektor prywatny wspólnej strategii rozwoju obrotu bezgotówkowego jest cenna. Podmioty prywatne mogą zrobić dużo, ale potrzebują ogromnych środków na edukację czy na realizację konkretnych projektów, np. wdrożenia jednolitego systemu płatności SEPA. W ich imieniu apeluję do rządu i regulatorów: nie dopuszczajcie do przeregulowania rynku, bo to może nas wszystkich drogo kosztować i doprowadzić do spowolnienia tempa rozwoju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »