| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

MACIEJ KOZŁOWSKI

Internet nie zepsuje młodych ludzi, bo jest to dla nich środowisko naturalne.

ANDRZEJ KAWIŃSKI

W budowaniu społeczeństwa informacyjnego kluczową rolę odgrywa edukacja dzieci i młodzieży. Ponadto wszelkie działania mające na celu rozszerzenie zakresu korzystania przez instytucje publiczne z nowych technologii powinny być starannie przemyślane. Nie sposób zatrzymać informatyzacji, ale warto zadbać o to, by jej rozszerzanie się nie tworzyło nowych zagrożeń i konfliktów. Sądzę, że należy uszanować tych ludzi, którzy chcą załatwiać swoje sprawy przy rzeczywistej kasie czy przy okienku.

KAZIMIERZ MAŁECKI

Administracja publiczna powinna pełnić wiodącą rolę we wdrażaniu nowych technologii. Wykorzystywanie ich w urzędach powinno oswajać obywateli z nowymi sposobami działania i zachęcać ich do nabywania umiejętności właściwych dla społeczeństwa informacyjnego. Brakuje spójnych, ogólnopolskich planów informatyzacji, a jeszcze bardziej determinacji w ich realizowaniu. Plany są często zmieniane, czasem zanim doczekają się realizacji, zazwyczaj wraz z pojawieniem się nowej ekipy rządowej. Jednym z przykładów jest to, co dzieje się z podpisem elektronicznym. Pomysły na jego upowszechnienie z ostatnich lat różnią się od siebie znacznie. Budowa elektronicznej gospodarki wymaga dużych zmian w obowiązujących regulacjach. Potrzeba też odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: jaką rolę w gospodarce mają odgrywać narzędzia elektroniczne; czy e-gospodarka ma być wytworem wyłącznie wolnego rynku, czy też efektem stymulujących oddziaływań państwa; w jakim zakresie potrzebna jest koordynacja działań państwa i podmiotów biznesowych?

KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ

Sytuacja dojrzała dziś do tego, by wspólnym wysiłkiem biznesu, administracji rządowej i partnerów społecznych określić dalekosiężną wizję informatyzacji Polski, sformułować strategię, ale też powołać instytucjonalne podstawy działań w tym zakresie. Krajowa Rada Gospodarki Elektronicznej powinna stać się platformą do wymiany informacji, do dyskusji i uzgodnień w bardziej konkretnych sprawach między zainteresowanymi stronami. Cykliczny Kongres Gospodarki Elektronicznej, gromadzący przedstawicieli administracji publicznej, samorządowej, banków, innych instytucji finansowych oraz wielu firm może każdego roku informować obywateli i zainteresowane podmioty o planach i ustaleniach ważnych dla każdego, kto podejmuje decyzje rozwojowe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK