| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Dobre wieści dla 3,5 miliona przedsiębiorców. Jest szansa na zmianę dyskryminujących ich przepisów. Czy wreszcie prowadzący własny biznes doczekają się pełnego prawa do zasiłku opiekuńczego oraz prawa do urlopu wychowawczego i zawieszenia działalności?

 

- Nie ma też obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania i układu zbiorowego pracy.

 

Ministerstwo proponuje również zmiany w przepisach, które obejmą wszystkich pracodawców.

 

Najważniejsze, zdaniem Szejnfelda, jest ograniczenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia za czas choroby. Jak tłumaczy wiceminister, docelowo pensję w czasie choroby powinien w całości wypłacać pracownikowi nie pracodawca, ale ZUS, który pobiera składkę ubezpieczeniową.

 

Pracownik i pracodawca sami mają decydować, czy zatrudnienie jest na umowę o pracę, czy też znacznie mniej chroniące pracownika i znacznie tańsze dla przedsiębiorcy - umowę o dzieło, zlecenie czy też jest to samozatrudnienie.

 

Inaczej niż dotychczas, Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie mogła wyłącznie z własnej inicjatywy kierować do sądu pracy wniosków o ustalenie charakteru zatrudnienia. Będzie do tego potrzebna zgoda pracownika, którego sprawa dotyczy.

 

Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”: - Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, od dawna zabiegają o podobne zmiany. Niestety, wokół projektów ministra Szejnfelda w mediach pojawiło się sporo nieścisłości, dotyczących np. kobiet w ciąży, które przedsiębiorcy mogliby rzekomo zwalniać. A przecież projekt mówi nie o przedsiębiorcach, ale osobach fizycznych. Są jednak propozycje, które nie powinny budzić większych kontrowersji, jak skrócenie do 14 dni okresu wypłacania przez pracodawcę zasiłku chorobowego. Dla pracownika nic to nie zmieni, bo i tak dostanie pieniądze, a znacznie odciąży pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK