REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje ułatwią inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Koncesje mają być łatwiejsze do zastosowania i mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. W najbliższym czasie będzie je można wykorzystać do inwestycji związanych z organizacja Euro 2012. Dotąd podmioty publiczne wielokrotnie wykorzystywały instytucję koncesji na roboty budowlane z prawa zamówień publicznych do współpracy z przedsiębiorcami. Nie mogły jednak realizować koncesji na usługi.

Kompleksowa regulacja

- Projekt kompleksowo reguluje całą problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Proponowane zmiany nawiązują do regulacji dyrektyw unijnych oraz do zasad ogólnotraktatowych Wspólnoty. Problematyka koncesji na roboty budowlane zostanie przeniesiona z prawa zamówień publicznych do nowej ustawy koncesyjnej przede wszystkim dlatego, że regulacja dotyczącą zamówień ma zbyt sztywny i formalny charakter - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Podkreśla, że podobne ustawy koncesyjne obowiązują także we Włoszech, Hiszpanii oraz w Czechach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzorce unijne

W zakresie koncesji na roboty budowlane nowa ustawa będzie uwzględniać postanowienia Dyrektywy 2004/18/WE oraz dotychczasowe regula- cje z prawa zamówień publi- cznych.

- Podmioty publiczne, zwłaszcza samorządy, od lat korzystają z prawa zamówień publicznych, dlatego prościej im będzie stosować regulację, która wywodzi się z procedury zamówieniowej niż zupełnie nowy niesprawdzony instrument prawny - uzasadnia minister.

Natomiast koncesje na usługi resort infrastruktury opracował, opierając się na orzecznictwie ETS i wykładni zasad ogólnotraktatowych.

- W dyrektywach UE koncesje na usługi co prawda zdefiniowano, ale nie przyporządkowano im jakiejś konkretnej procedury. Oznacza to, że państwa członkowskie mają pewną swobodę w tym zakresie - wskazywał minister.

REKLAMA

- Inicjatywę resortu infrastruktury oceniam pozytywnie. Ustawa umożliwi zastosowanie koncesji do transakcji dotyczącej świadczenia usług przez partnera prywatnego. Regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane mają zostać przeniesione do ustawy o koncesjach na usługi. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem i bardziej przejrzystym niż pozostawienie tych regulacji w dwóch różnych ustawach - ocenia Agnieszka Ferek, radca prawny z kancelarii Lovells.

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności. Jednocześnie ma być jednak pozbawiona restrykcji i obostrzeń, które zawiera obecne prawo zamówień publicznych. Będzie miała głównie charakter negocjacyjny.

Elastyczne procedury

- Po analizie złożonych wniosków kandydaci będą zapraszani do negocjacji co do istotnych aspektów koncesji. Następnie uczestnicy negocjacji zostaną poproszeni o złożenie swojej ofert. Kryteria wyboru wykonawcy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji - mówi minister.

Projekt zakłada, że dla robót budowlanych będzie funkcjonował próg 5 150 mln euro, powyżej którego będzie obowiązek zamieszczania ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym UE. W przypadku usług podmiot publiczny będzie mógł zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Przewidziana została także możliwość inicjowania koncesji przez przedsiębiorców.

- Kandydat zainteresowany koncesją sam będzie mógł także złożyć wniosek i swoje oświadczenie woli, że jest w stanie wykonać daną inwestycję - twierdzi Andrzej Panasiuk.

Nowością będzie sposób rozstrzygania sporów między oferentami. Zrezygnowano ze skomplikowanej i czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych.

Skargi do WSA

- Przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu dziesięciu dni. Procedura odwoławcza będzie szybka i wydajna. Przed wydaniem orzeczeniem sąd będzie mógł orzec co do możliwości zawarcia umowy koncesyjnej - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Będzie można poprawiać oczywiste pomyłki w ofertach, tak aby drobne formalne błędy nie powodowały unieważnienia wyboru wykonawcy, który jest tańszy.

Ustawa o PPP

Jednocześnie w resorcie gospodarki trwają prace nad projektem nowej ustawy o PPP.

- W nowej ustawie o PPP chcielibyśmy zrezygnować z obowiązków biurokratycznych utrudniających współpracę środowisk biznesowych z podmiotami publicznymi. Zamiast tworzyć nowe, skomplikowane procedury, wolimy odsyłać do tych, które już obowiązują. Ustawa będzie więc regulować tylko niezbędne kwestie, nieuregulowane w innych przepisach, czyli przykładowo sprawy bezpieczeństwa finansowego i wpływu projektu PPP na dług publiczny - wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Fot. Marek Matusiak

Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, uważa, że koncesje na usługi uelastycznią procedury inwestycyjne

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA