| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koncesje ułatwią inwestycje

Koncesje ułatwią inwestycje

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

- Po analizie złożonych wniosków kandydaci będą zapraszani do negocjacji co do istotnych aspektów koncesji. Następnie uczestnicy negocjacji zostaną poproszeni o złożenie swojej ofert. Kryteria wyboru wykonawcy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji - mówi minister.

Projekt zakłada, że dla robót budowlanych będzie funkcjonował próg 5 150 mln euro, powyżej którego będzie obowiązek zamieszczania ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym UE. W przypadku usług podmiot publiczny będzie mógł zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Przewidziana została także możliwość inicjowania koncesji przez przedsiębiorców.

- Kandydat zainteresowany koncesją sam będzie mógł także złożyć wniosek i swoje oświadczenie woli, że jest w stanie wykonać daną inwestycję - twierdzi Andrzej Panasiuk.

Nowością będzie sposób rozstrzygania sporów między oferentami. Zrezygnowano ze skomplikowanej i czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych.

- Przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu dziesięciu dni. Procedura odwoławcza będzie szybka i wydajna. Przed wydaniem orzeczeniem sąd będzie mógł orzec co do możliwości zawarcia umowy koncesyjnej - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Będzie można poprawiać oczywiste pomyłki w ofertach, tak aby drobne formalne błędy nie powodowały unieważnienia wyboru wykonawcy, który jest tańszy.

Jednocześnie w resorcie gospodarki trwają prace nad projektem nowej ustawy o PPP.

- W nowej ustawie o PPP chcielibyśmy zrezygnować z obowiązków biurokratycznych utrudniających współpracę środowisk biznesowych z podmiotami publicznymi. Zamiast tworzyć nowe, skomplikowane procedury, wolimy odsyłać do tych, które już obowiązują. Ustawa będzie więc regulować tylko niezbędne kwestie, nieuregulowane w innych przepisach, czyli przykładowo sprawy bezpieczeństwa finansowego i wpływu projektu PPP na dług publiczny - wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Fot. Marek Matusiak

Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, uważa, że koncesje na usługi uelastycznią procedury inwestycyjne

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »