| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

- Jeśli w danym zakładzie niektórym pracownikom wypłaca się pensje np. 10 stycznia za grudzień, a pozostałym 31 stycznia za cały ten miesiąc, wówczas pracodawca w jednym miesiącu musi złożyć do ZUS jedną deklarację, ale do PFRON dwie, bo przecież chodzi o wynagrodzenia za dwa różne miesiące - podkreśla Teresa Tyka, księgowa wrocławskiej spółki Grupy Impel, posiadającej status ZPChr.

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma pieniędzy.

- Druki te są bardzo skomplikowane. Jeśli będę starał się o refundację składek, na pewno będę musiał zatrudnić specjalistę ds. rozliczeń, a to podwyższy koszty zatrudnienia - uważa Grzegorz Niechciał, właściciel firmy PEK-System z Warszawy.

- Bez posiadania odpowiedniej aplikacji komputerowej obsługa systemu ubiegania się o refundację w praktyce byłaby dla nas niemożliwa. Koszty takiego oprogramowania ponosi oczywiście firma - mówi Zdzisław Kożuchowicz ze Spółdzielni Inwalidów Simech z Oświęcimia, posiadającej status ZPChr.

O stopniu skomplikowania procedury może świadczyć fakt, że w formularzu INF-U-P błędnie określono algorytm, który służy do wyliczania kwoty pomocy przeznaczonej do wypłaty. W związku z tym resort pracy przygotował już projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754).

Pracodawca musi pamiętać także, że refundacja opłaconych przez niego składek na ZUS będzie wstrzymana, jeśli będzie miał dług wobec PFRON przekraczający kwotę 100 zł.

- Chcieliśmy nawet wpłacać do PFRON określoną kwotę, z której potrącałby on wynikłe zobowiązania wobec funduszu, ale brakuje podstawy prawnej do zastosowania takiego rozwiązania - mówi Teresa Tyka.

Do zatrudniania osób niepełnosprawnych nie będzie zachęcać także fakt, że od 1 stycznia 2008 r. pracodawcom przysługuje tylko dofinansowanie do wynagrodzeń tych niepełnosprawnych pracowników, którzy nie są emerytami. Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób firmy mają zdobyć informację o tym, czy dany pracownik ma ustalone prawo do emerytury.

- Nasi pracownicy składają oświadczenia w tej sprawie - mówi Zdzisław Kożuchowicz.

Jeśli okaże się, że pracodawca pobierał dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego, który ma prawo do emerytury, będzie musiał zwrócić uzyskaną pomoc, nawet jeśli nie wiedział o tym, że zatrudnia emeryta.

Zmiany w refundacji składek

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »