| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Wysokość pensji pracownika jest wynikiem negocjacji stron stosunku pracy. Ustalając jej wysokość, pracodawca powinien jednak pamiętać o tym, że polskie prawo gwarantuje pracownikom pewne minimum, które muszą oni otrzymać. Od 1 stycznia 2008 r. wyniesie ono 1126 zł brutto.

Przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu należy uwzględnić wyłącznie składniki wypłacone w tym miesiącu. Jeśli w zakładzie pracy została ustanowiona premia kwartalna, to wlicza się ją do wynagrodzenia w miesiącu, w którym była wypłacona, bez przeliczania na okres jednomiesięczny. Dzięki temu pracownik ma zagwarantowaną wypłatę minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu.

Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, pensja pracownika jest niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to należy ją uzupełnić do tej wysokości.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Stanowi ono różnicę między stawką godzinową wynikającą z minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu a stawką godzinową, którą pracownik wypracował w danym miesiącu.

Jeżeli pracownik wynagradzany jest według stawek miesięcznych, w celu ustalenia kwoty wyrównania do płacy minimalnej należy jego miesięczną pensję podzielić przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Następnie otrzymaną w powyższy sposób stawkę godzinową pracownika trzeba przyrównać do stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę minimalne wynagrodzenie.

Wyrównanie za każdą godzinę pracy wypłaca się również tym pracownikom, którzy są wynagradzani na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, ale nie przysługuje im wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, np. z powodu podjęcia zatrudnienia bądź rozwiązania umowy w trakcie miesiąca. Także w tym wypadku wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu.

PRZYKŁAD

WYRÓWNANIE WYNAGRODZENIA

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 950 zł miesięcznie oraz dodatek funkcyjny w wysokości 100 zł miesięcznie. Czy w 2008 roku pracownikowi będzie przysługiwało wyrównanie wynagrodzenia, jeśli tak - to w jakiej wysokości?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »