REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Władze niektórych miast decydują się na wprowadzanie zakazów lub ograniczeń, które zmniejszyłyby skalę wykorzystania toreb foliowych w handlu. W ten sposób chcą, by mieszkańcy miast zaczęli nosić zakupy w jednorazowych torbach papierowych lub wykonanych z materiału, które nadają się do wielokrotnego użytku.

REKLAMA

Pierwszym miastem, które miało zamiar wprowadzić zakaz stosowania torebek foliowych, była Łódź. Radni chcieli zakazać korzystania z darmowych toreb foliowych w handlu i w działalności usługowej. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy mieli być karani. Jednak uchwała Rady Miasta w tej sprawie została uchylona przez wojewodę. Witold Gwiazda, wicewojewoda łódzki, wskazał w uzasadnieniu swojej decyzji, że uchwała naruszała konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej. Dodawał, że takie zakazy można wprowadzać jedynie ustawą, a nie uchwałą.

Uprawnienia gmin

Profesor Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego nie zgadza się ze stanowiskiem wojewody.

- Argumentacja, iż uchwała naruszała swobodę działalności gospodarczej, nie jest prawidłowa. W tym przypadku głównym problemem nie jest naruszenie wolności gospodarczej, ale ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego. Administracja jest po to, by zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji zagrożeń, np. ekologicznych czy zdrowotnych - wyjaśnia profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że nie można traktować przepisów chroniących porządek publiczny i bezpieczeństwo zbiorowe tak jak dawniej, gdy nie istniały takie zagrożenia ekologiczne.

Profesor Kulesza zaznacza, że jeżeli nie ma innych przepisów, a występują zagrożenia życia, zdrowia ludzkiego czy bezpieczeństwa, to gmina może sama zakazać jakiejś działalności.

Sklepy płacą za opakowania

Ministerstwo Środowiska chce przeprowadzić kampanię medialną, która informowałaby o zagrożeniach, jakie mogą powodować foliowe torebki.

REKLAMA

- Będziemy chcieli zaprezentować alternatywne możliwości stosowania innych torebek - mówi Michał Milewski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Środowiska. Tłumaczy, że torebki z tworzywa sztucznego używane w hipermarketach objęte są już przepisami o zagospodarowaniu odpadów. Sklepy o powierzchni powyżej 500 mkw. muszą uzyskać odpowiednie poziomy zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych w stosunku do ilości np. opakowań, które wprowadziły do obrotu. W przeciwnym razie muszą uiścić odpowiednie opłaty.

Michał Milewski zaznacza, że Polska nie planuje wprowadzenia zakazu wykorzystania torebek foliowych w handlu. Jednak mogą być podjęte działania zmierzające do ograniczenia stosowania takich opakowań.

- Torebki mają być objęte specjalną opłatą recyklingową. Będą więc przekazywane klientom po uiszczeniu określonej opłaty. Takie rozwiązanie z jednej strony ograniczy ich stosowanie, a z drugiej skłoni klientów sklepów do wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku lub z papieru - stwierdza Michał Milewski.

Elastyczne rozwiązania

- Będziemy musieli poszukać rozwiązań, które będą zgodne z prawem, jak również dogodne dla nas i klientów. Być może torby foliowe będą odpłatne - mówi Artur Adamowicz, rzecznik prasowy sieci sklepów Electro World.

Tłumaczy on, że we Włoszech torby foliowe są sprzedawane po kosztach. Sklep na tym nie zarabia, ale klient płaci.

- Nawet to ograniczyło wykorzystanie toreb plastikowych. Klienci używają ich tyle, ile potrzebują - podkreśla. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii sklepy wycofały foliowe torby. Tam jednak świadomość konsumenta jest taka, że woli zapłacić więcej za działania proekologiczne.

Zużycie torebek plastikowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA