| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

- Takie rozwiązanie nie jest zgodne z par. 4 zmienionego rozporządzenia i nie wynika z zasad prawidłowej wykładni - argumentował Władysław Varga.

Podkreślił też, że do ryczałtu za listopad znajdzie zastosowanie nowa stawka.

Michał Chudy, konsultant z katowickiego oddziału firmy PricewaterhouseCoopers, podkreślił, że na podstawie cytowanego rozporządzenia od 14 listopada stawki przebiegu pojazdu odpowiednio wzrastają, co ma wpływ na wysokość wydatków ponoszonych przez podatników zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zarówno dla potrzeb CIT i PIT.

- Podatnicy powinni w ewidencji przebiegu pojazdu wykorzystywanego przez pracownika dla celów służbowych stosować do 13 listopada stare stawki, a od następnego dnia stawki nowe - dodał Michał Chudy.

Podobnego zdania jest Karol Raźniewski, konsultant w Ernst & Young, który uważa, że wejście w życie nowelizacji przepisów w trakcie miesiąca może oznaczać pewne trudności.

- Istnieją argumenty, aby twierdzić, że stawki obowiązujące do 13 listopada mają zastosowanie do jazd odbytych do tego terminu, podczas gdy nowe obowiązują w stosunku do jazd odbytych od 14 listopada. Praktycznym rozwiązaniem może być podzielenie limitu miesięcznego według okresów przypadających na czas obowiązywania starych i nowych stawek - radził Karol Raźniewski.

Także Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica, stwierdziła, że rozporządzenie zmieniające wysokość stawek za 1 km przebiegu pojazdu weszło w życie 14 listopada i do tego dnia obowiązują stare stawki.

- Ryczałt oblicza się za dany miesiąc. Prawidłowym więc sposobem obliczenia tego ryczałtu za listopad jest zastosowanie proporcji odzwierciedlającej liczbę dni z określonymi stawkami - tłumaczyła Joanna Patyk.

Zastrzegła jednak, że zastosowanie jednej podwyższonej stawki do całego miesiąca spowoduje zawyżenie kosztów podatkowych o różnicę wynikającą z nowych i dotychczasowych stawek.

Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej osiem godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Pojawia się tu pytanie, czy zasadę tę stosować również do ryczałtu za listopad, gdy dni roboczych w tym miesiącu było 21?

- Ryczałt zmniejsza się o 1/22 bez względu na liczbę dni w danym miesiącu. Gdyby intencją ustawodawcy było odniesienie zmniejszenia wypłacanego ryczałtu miesięcznego do ściśle wyliczonych dni w miesiącu, zapewne w inny sposób zostałby sformułowany przepis - podkreśliła Joanna Patyk.

Karol Raźniewski wyjaśnił, że w przypadku zmniejszenia kwoty ryczałtu o 1/22 z tytułu nieobecności pracownika w pracy wykładnia przepisów sugeruje, że niezależnie od rzeczywistej liczby dni roboczych w miesiącu ryczałt należy pomniejszać o stałą część ryczałtu w przeliczeniu na dzień.

Dodał, że przepisy podatkowe wyraźnie wskazują, że wolne od podatku dochodowego są jedynie kwoty ryczałtu obliczonego zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Jak wyliczyć ryczałty samochodowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »