| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ceny paliw ogranicza mocny złoty

Ceny paliw ogranicza mocny złoty

Z powodu drożejącej na świecie ropy nie będzie sezonowej obniżki cen paliw na polskich stacjach. W pierwszej kolejności wzrośnie cena oleju napędowego i benzyny, ceny LPG nie powinny się zmienić. Gdyby nie mocny złoty, na stacjach płacilibyśmy przynajmniej o kilkanaście groszy więcej.

- Przy utrzymaniu się obecnego poziomu cen paliw na światowych rynkach można szacować, że każde 10 gr. umocnienia się złotego względem dolara dałoby spadek średnich cen benzyny o ok. 8-12 gr - ocenia Urszula Cieślak.

Lekko w górę w tym tygodniu

Niewielkie podwyżki czekają nas już w tym tygodniu, bowiem w ostatnich dniach polskie rafinerie kilkakrotnie podnosiły ceny swoich produktów w hurcie, co przekłada się również na handel na stacjach. Z naszych szacunków wynika, że do piątku ceny benzyny Pb 95 wzrosną średnio o 3 grosze na litrze, oleju napędowego o 5 groszy a LPG o 1 grosz.

W przyszłym roku wzrosną koszty przechowywania paliw, ze względu na zbyt małą pojemność magazynową. Może to się odbić też na cenach detalicznych.

Według szacunków Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), na koniec roku w ramach zapasów obowiązkowych firmy paliwowe zgromadzą, w przeliczeniu na produkty gotowe, ok. 4,2 mln m sześc. paliw i ok. 0,5 mln ton ropy surowej. Do tego dochodzą jeszcze zapasy gromadzone przez samą ARM. Zdaniem ekspertów pozwoli to na spełnienie unijnego wymogu posiadania zapasów na około 90 dni.

- Obecnie wszystkie firmy, które zgodnie z prawem muszą gromadzić zapasy obowiązkowe, robią to - mówi Wiesław Górski, dyrektor Biura Rezerw i Zapasów Obowiązkowych Paliw.

Firmy paliwowe mogą mieć problemy z respektowaniem przepisów prawa w przyszłym roku - ze względu na brak wystarczającej ilości zbiorników paliw.

- Niedobory pojemności rynek będzie odczuwał jeszcze przez najbliższe dwa, trzy lata - mówi Arkadiusz Siwko, prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

ZE STRONY PRAWA

Nowa ustawa o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenie bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym z dnia 16 lutego 2007 r. weszła w życie 6 kwietnia. Nakazuje ona tworzenie zapasów obowiązkowych w sposób bezpośredni lub pośredni wszystkich produktów powstałych w wyniku przerobu ropy naftowej. Zgodnie z rozporządzeniem do nowej ustawy, tylko 55 proc. zapasów obowiązkowych może być przechowywane w postaci ropy naftowej i to tylko jeśli firma ma podpisaną z rafinerią umowę na jej przetworzenie.

Z RYNKU

Szybciej niż w Polsce rosną ostatnio ceny paliw w tradycyjnie tańszych dotąd Czechach. Do wysokich cen ropy na światowych giełdach dołączyły kłopoty z jej przerobem. Remonty w czeskich rafineriach (z których większość należy do kontrolowanego przez PKN Orlen Unipetrolu) wydłużyły się o dwa tygodnie. W efekcie już wkrótce nasi południowi sąsiedzi mogą zacząć kupować tańsze paliwo w południowej Polsce. Za litr benzyny 95-oktanowej w Czechach trzeba zapłacić w przeliczeniu nawet 4,5 zł.

Prognozy GP: ceny paliw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

 

OPINIA

WILLIAM KOZIK

dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen

Ten rok odróżnia się od kilku ostatnich lat, bo cały czas notujemy stopniowy wzrost cen ropy naftowej, a co za tym idzie, cen paliw. W poprzednich latach, mimo że na koniec grudnia cena bywała wyższa niż w pierwszych dniach stycznia, to jednak w ciągu roku występowały dłuższe i większe wahnięcia w górę i w dół. W tym roku praktycznie tego nie ma. Cena ropy ciągle rośnie. Również obecnie wzrost kosztu benzyny i oleju napędowego nie został jeszcze w pełni oddany w postaci wzrostu cen na stacjach. Gdyby założyć, że notowania tych produktów na światowych giełdach zatrzymają się na dzisiejszym poziomie, to cena na stacjach musiałaby jeszcze wzrosnąć o 10-15 gr.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »