| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Rząd przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji, który zakłada spełnienie kryteriów wymaganych dla przyjęcia euro już w tym roku. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele KE zarzucali Polsce, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz obniżki deficytu.


- Obecny dobry wynik finansów publicznych to nie jest wynik reform, tylko dobrej sytuacji gospodarczej - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Bank Polska.


Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr. Ekonomiści wskazują, że Polska może najwcześniej przyjąć europejską walutę w 2013 roku, ale jako bardziej realny termin wskazują lata 2014-2015.


POLSKA SPEŁNIA JUŻ WSZYSTKIE KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO

Wystarczy polityczna decyzja, by Polska przyjęła wspólną walutę, bo wszelkie kryteria z traktatu z Maastricht nasza gospodarka już spełnia:

- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.

- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji

- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB

- stabilnego kursu walutowego

2013 rok
to data przyjęcia przez Polskę euro*

*średnia z prognoz ekonomistów ankietowanych przez GP


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »