| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie ma dotacji, bo nie ma przepisów

Nie ma dotacji, bo nie ma przepisów

Resort pracy nie wydał wciąż rozporządzeń np. w sprawie dotacji do wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego. Przedsiębiorcy nie mogą starać się o dopłaty, więc nie przyjmują tych osób do pracy. Przez brak odpowiednich przepisów niepełnosprawny zakładający własną firmę nie otrzyma prawie 40 tys. zł.


Z kolei pracodawcy, którzy zdecydowali się zatrudnić bezrobotnego niepełnosprawnego przez co najmniej 36 miesięcy, mogą na podstawie nowych przepisów starać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (39,7 tys. zł). Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonej umową zawartą z pracodawcą. Refundacji nie podlegają koszty poniesione przed dniem zawarcia takiej umowy.


- Obecnie można korzystać z dofinansowania na przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wyposażenie stanowiska ma jednak inne znaczenie, bo pracodawcy za te środki będą mogli np. zakupić komputer dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska.


Pracodawca, który zatrudni przez okres co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać zwrot 60 proc. jej wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta przysługuje tylko za pierwszy rok zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Zwrotu wydanych środków dokonuje starosta na podstawie umowy zawartej z pracodawcą. Podobnie jak w przypadku refundacji kosztów wyposażenia, zwrotowi nie podlegają kwoty wypłacone przez pracodawcę za okres sprzed dnia podpisania umowy.


Wszystkie te dotacje są nowymi formami pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych i konieczne jest wydanie rozporządzeń, które szczegółowo określą procedury ich stosowania. Dopiero wtedy pracodawcy i sami niepełnosprawni będą mogli starać się o środki PFRON.


- Projekty rozporządzeń przeszły już etap konsultacji i mam nadzieję, że będą podpisane do końca października - tłumaczy Alina Wojtowicz-Pomierna, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.


Przyznaje, że bez procedur rzeczywiście nie można korzystać z nowych form pomocy.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że opracowanie rozporządzeń umożliwiających korzystanie z dofinansowania do założenia firmy oraz refundacji kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych jest priorytetem.


- To ważne formy wsparcia, dlatego MPiPS powinno opracować jak najmniej skomplikowane procedury otrzymania takiej pomocy - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Resort ma dużo pracy, gdyż w związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych musi wydać łącznie co najmniej 15 nowych rozporządzeń. Do końca roku MPiPS musi m.in. określić, jak będzie rozliczana refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą i jakie dokumenty przedsiębiorca będzie musiał złożyć, aby otrzymać zwrot zapłaconych należności na ZUS.


Bariery w zatrudnianiu niepełnosprawnych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »