| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagrożone 20 mld zł z Unii

Zagrożone 20 mld zł z Unii

Brak nowelizacji ustawy sparaliżował pracę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja będzie odpowiadała za ponad 20 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Projektem nowelizacji powinien priorytetowo zająć się nowy rząd i parlament.


Dodaje, że gdyby tak się stało, to przedsiębiorcy będą zirytowani, bo od dłuższego czasu przygotowują już projekty do konkursów.


Według rozmówców GP sytuację komplikuje fakt, że nadal nie zostało wydane rozporządzenie w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. To drugi fundamentalny dla funkcjonowania Agencji akt prawny. W nim jest opisane, jakie dotacje i na jakich zasadach będą udzielane w latach 2007-2013. Bez rozporządzenia nie trafi do przedsiębiorców ani jedna złotówka, bo Agencja nie będzie miała ku temu podstaw prawnych. Nie będą mogły także ruszyć konkursy, bo są w nim zawarte zasady udzielania pomocy publicznej, których określenia wymaga prawodawstwo unijne.


Mimo że rozporządzenie zostało w dużym mierze przygotowane przez PARP, to od lipca pracuje nad nim resort rozwoju.


- Projekt przeszedł konsultacje międzyresortowe. Zebrane uwagi są teraz analizowane, a tekst rozporządzenia uzupełniany - poinformowało GP biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


Problemem jest także to, że oba te dokumenty są ze sobą powiązane.


- Bez nowelizacji rozporządzenie jest martwe, bo PARP nie będzie mógł go stosować - mówi nam przedstawiciel jednego z resortów.


Nowelizacja rozszerza bowiem katalog podmiotów (firm i innych instytucji), do których może trafić wsparcie Agencji. W latach 2007-2013 będzie miało ono znacznie szerszy charakter, niż miało to miejsce w przypadku funduszy unijnych na lata 2004-2006. A w rozporządzeniu są wymienione kategorie podmiotów, którym PARP może przyznać unijne pieniądze.


- Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie wcześniej, to duża część firm po prostu nie dostanie pieniędzy, bo obowiązująca ustawa na to nie zezwoli. Agencja najpierw działa w oparciu o ustawy, dopiero w drugiej kolejności o rozporządzenie - tłumaczy nam jeden z pracowników PARP.


Z informacji GP wynika, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wie o całej sytuacji i szuka z niej jakiegoś wyjścia, tak by jednak umożliwić wcześniejszy start naboru wniosków. Świadczy o tym odpowiedź, jaka została udzielona na pytanie GP.


- Projekt rozporządzenia został przygotowany w oparciu o obowiązującą ustawę i nie ma przeciwwskazań, by wszedł on w życie przed jej nowelizacją - brzmi stanowisko resortu.


Ostatnią złą informacją dla przedsiębiorców czekających na dotacje z programu Innowacyjna Gospodarka jest to, że - jak dowiedziała się GP - przed wyborami parlamentarnymi nie odbędzie się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego program. Jest to ciało, które podejmuje najważniejsze decyzje w sprawie tej części funduszy unijnych. Z planów resortu rozwoju wynika, że po zatwierdzeniu programów przez KE komitety miały się zebrać i zatwierdzić kryteria oceny projektów złożonych w konkursach i zasady przyznawania dotacji. Wszystko wskazuje, że zajmie się tym dopiero nowy rząd.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »