| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Produkcja piwa z podatkiem

Produkcja piwa z podatkiem

Podatnik zajmujący się produkcją piwa musi płacić akcyzę. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyrobu piwa, a nie podczas sprzedaży.


- Oznacza to, że tak długo jak piwo będzie pozostawać w składzie podatkowym, producent nie musi płacić akcyzy od piwa, mimo że obowiązek podatkowy w akcyzie powstanie już w dniu jego wyprodukowania. Dopiero wyprowadzenie piwa ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy zrodzi obowiązek zapłaty akcyzy od wyprodukowanego piwa. W takiej sytuacji wpłat dziennych należy dokonywać nie później niż 25 dnia po dniu, w którym piwo zostanie wyprowadzone poza skład podatkowy. Natomiast zapłata akcyzy za okres miesięczny powinna nastąpić do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym piwo wyprowadzono ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy - argumentował Marcin Zimny.


Wyjaśnił, że należy mieć też na uwadze, że istnieje możliwość wysłania (sprzedaży) piwa w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do innego składu podatkowego. Wówczas producent piwa nie zapłaciłby w ogóle akcyzy od piwa. Obowiązek zapłaty akcyzy ciążyłby w tym przypadku na nabywcy.


Ważne!

Produkcja piwa może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, a samo prowadzenie składu wymaga zgody właściwego naczelnika urzędu celnego


ZWOLNIENIA PODATKOWE DLA PRODUCENTÓW PIWA

Producenci piwa spełniający określone warunki mogą obniżyć należne kwoty akcyzy o następujące kwoty przysługującego zwolnienia, w przypadku gdy sprzedali:

- do 20 tys. hl piwa - w wysokości 25 zł/hl;

- do 70 tys. hl piwa - w wysokości 12,5 zł/hl;

- do 150 tys. hl piwa - w wysokości 10 zł/hl;

- do 200 tys. hl piwa - w wysokości 7,5 zł/hl.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK