| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom będzie trudniej o kredyt pod inwestycje dotowane przez Unię

Firmom będzie trudniej o kredyt pod inwestycje dotowane przez Unię

Od 2008 roku ma zniknąć Fundusz Poręczeń Unijnych. Zamiary resortu finansów budzą zdumienie i sprzeciw bankowców, przedsiębiorców i samorządowców.


Bankowcy twierdzą, że nie ma gwarancji, że poręcznie będzie można zdobyć łatwiej, a poza tym jego waga będzie mniejsza niż obecnie. Banki nieufnie będą patrzyły na instrument, którego zasady udzielania będą poza ich kontrolą, dodatkowo w prowadzącym konkurencyjną działalność komercyjną BGK.


Według Arkadiusza Lewickiego może to oznaczać, że fundusz nie udzieli poręczeń i gwarancji na spłatę kredytów o wartości ok. 3 mld zł. To zaś może przełożyć się na niewykorzystanie ok. 3,6 mld zł funduszy unijnych.


Przedstawiciele BGK nie komentują planów resortu finansów.


KTO KORZYSTA Z FUNDUSZU PORĘCZEŃ UNIJNYCH

Z zabezpieczeń w ramach Funduszu Poręczeń Unijnych mogą skorzystać wszystkie podmioty realizujące przedsięwzięcie z udziałem środków unijnych. FPU daje im szansę na ustanowienie wiarygodnego zabezpieczenia do 80 proc. wartości kredytu na cele inwestycji i przez to uzyskanie kredytu mimo krótkiej historii kredytowej oraz posiadania aktywów o małej wartości nieakceptowanych jako wiarygodne zabezpieczenie kredytu. O zabezpieczenie w ramach FPU można ubiegać się w BGK lub jednym z ponad 20 banków, które działają w systemie FPU. Udzielenie zabezpieczenia jest płatne.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK