| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.


Nadal obowiązywać będzie również dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.


Projekt rozporządzenia utrzymuje także zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas. Utrzymano również regulację, że brak zgłoszenia kasy do przeglądu w wymaganym terminie lub zaprzestanie działalności skutkuje koniecznością dokonania zwrotu odliczonych lub wypłaconych kwot części wydatków poniesionych na zakup omawianych urządzeń fiskalnych.


Od 1 lipca 2007 r. zostanie zachowana zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników:

- kontynuujących po 30 czerwca 2007 r. działalność polegającą na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą,

- prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.


Kontynuowana będzie również szczególna regulacja, która nie przewiduje zwolnienia ze stosowania kas, m.in. w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami oraz w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd oraz przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, a także sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe).


Jak już wspomniałam, w projekcie nowego rozporządzenia zaproponowano od 1 lipca 2007 r. rozszerzenie wymienionego wyłączenia ze stosowania zwolnienia od stosowania kas na sprzedaż wszelkiego rodzaju paliw płynnych.


Generalnie projekt zakłada także utrzymanie zwolnienia z omawianego obowiązku ewidencjonowania również przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie (z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych).


Na jesieni z kasami fiskalnymi będą musieli zaprzyjaźnić się nowi przedsiębiorcy, którzy do tej pory tych urządzeń montować i stosować nie musieli. Wszystko dlatego, że po 30 września 2007 r. resort finansów rezygnuje ze zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie czynności objętych do 30 czerwca 2007 r. zwolnieniem od ewidencjonowania wymienionych w załączniku do rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375 z późn. zm.), a niewymienionych w załączniku do nowego rozporządzenia. Dotyczy to wspomnianych już wcześniej usług, takich jak np. wspomagających transport drogowy, badawczo-naukowych, w zakresie badań i analiz technicznych, reklamowych, związanych z pakowaniem prezentów czy poprawą kondycji fizycznej.


Kasy fiskalne
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK