| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja firmy bez opłat

Rejestracja firmy bez opłat

Ubezpieczenie, numer NIP i REGON oraz rejestracja firmy w jednym okienku. Przedsiębiorca otrzyma interpretację przepisów o ubezpieczeniach. Kontrolowana będzie działalność, a nie przedsiębiorca, który ją prowadzi.


Działalność gospodarczą będą mogli zawieszać tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub płacą go w formie karty podatkowej. Natomiast opodatkowana ryczałtem spółka jawna mogłaby zawiesić działalność wówczas, gdy nie zatrudnia pracowników, a spółka cywilna pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy zawieszą swoją działalność.


- Działalności gospodarczej nie będą więc mogli zawiesić przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.


Jego zdaniem wprowadza to niekorzystny podział na przedsiębiorców bardziej i mniej uprzywilejowanych. Tylko dlatego, że na początku roku wybrali określony sposób rozliczania się z fiskusem nie będą mogli w okresie czasowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej wstrzymać się z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - wyjaśnia Biernacki.


- Wiele osób prowadzących działalność sezonową opodatkowuje się na zasadach ogólnych - uzupełnia Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej. Zwraca uwagę, że w 2009 roku planuje się zrezygnować z jednej z form opodatkowania ryczałtem.


Przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności wolno byłoby dochodzić wymaganych należności oraz zobowiązań powstałych w okresie sprzed zawieszenia, a także regulować swoje zobowiązania.


W projekcie zaproponowano też, aby przedsiębiorca mógł występować do urzędów o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, dotyczących uiszczania daniny publicznej, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz prawa do uzyskania świadczeń z tytuły tych ubezpieczeń w jego indywidualnej sprawie. Teraz przedsiębiorcy mogą się ubiegać tylko o wiążącą interpretację przepisów podatkowych.


Zdaniem Katarzyny Urbańskiej przedsiębiorca powinien mieć możliwość składania wniosków o interpretację wszystkich przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej w jego indywidualnej sprawie, a nie tylko w zakresie przepisów podatkowych i dotyczących ubezpieczeń społecznych.


- Zmiany przyczynią się do tego, by Polska była państwem bardziej przyjaznym obywatelowi, który decyduje się żyć na własny rachunek. To jest pierwszy krok i będą kolejne - zaznaczał wczoraj premier Jarosław Kaczyński po posiedzeniu rządu. Zapowiadał też zmiany w prawie budowlanym i inwestycyjnym.


Z kolei Roman Kluska, który zainicjował zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, zaznaczał, że przyjęty projekt ustawy różni się w dwóch punktach od tego, co zakładano.


- Musimy bardziej uprościć dostęp do inwestycji, procedury podziału nieruchomości, zasady planowania przestrzennego i wydawania zezwoleń na budowę. Chodzi o to, aby jak najbardziej skrócić czas inwestycji - dodał Roman Kluska.


Ułatwianie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Współpraca ŁUKASZ KULIGOWSKI

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »