| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Alternatywne metody rozwiązywania sporów

Alternatywne metody rozwiązywania sporów

Mediacja powinna przyspieszać rozwiązywanie sporów i obniżać ich koszty. Zwaśnione strony nie godzą się na ustępstwa, więc niechętnie mediują. Prawnicy nie korzystają z mediacji, ponieważ nie daje im dużych dochodów.


Obowiązujący obecnie taryfikator z listopada 2005 r. (Dz.U. nr 239, poz. 2018) stanowi, że za sesję należy się 25 zł, a za całą mediację nie więcej niż 1 tys. zł.


Najgorsza jest jednak nieświadomość środowisk biznesowych i sędziów zalet mediacji, a także niskie wynagrodzenia mediatorów, które ma zmienić przygotowany właśnie projekt rozporządzenia - uważa Sylwester Pieckowski. Minimalne wynagrodzenie mediatora ma wynosić od 100 do 5 tys. złotych - dodaje adwokat.


Przepisy kodeksu postępowania cywilnego o mediacji zaczęły obowiązywać 28 lipca 2005 r. Ustawa ta rozróżnia dwa rodzaje mediacji - przedprocesową, czyli prowadzoną przed wszczęciem postępowania sądowego oraz prowadzoną w toku sprawy. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien na każdym etapie postępowania dążyć do ugody. W sprawach tych strony mogą zawrzeć ugodę także przed mediatorem. Mediację prowadzi się na podstawie umowy, postanowienia sądu kierującego do mediacji albo na wniosek strony. Umowa może być zawarta w dowolnej formie np. ustnie, na piśmie, a nawet w sposób dorozumiany.


Istotą mediacji jest dobrowolne poddanie się tej procedurze, autonomia stron i bezstronność mediatora, który musi być rzecznikiem obydwu stron.


Postępowanie mediacyjne jest niejawne. Po zawarciu ugody mediator składa protokół w sądzie. Sąd zaś - na wniosek strony - niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody. Odmawia jej nadania klauzuli wykonalności lub zatwierdzenia, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia prawa lub jest niezrozumiała czy zawiera sprzeczności. Po zatwierdzeniu ugoda mediacyjna ma moc ugody zawartej przed sądem.


Mediacja przyspiesza postępowanie, gdyż sesja mediacyjna trwa od dwóch do trzech godzin i czyni je tańszym. O jej atrakcyjności świadczy też to, że przerywa bieg przedawnienia Jej entuzjaści wskazują, że niesprawność sądów gospodarczych negatywnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości. Tymczasem sędziowie podkreślają, że przede wszystkim potrzebne jest zainteresowanie stron sporu pogodzeniem się. Zawsze też, gdy skonfliktowane strony nie mają pewności, czy ich ugoda ma wystarczającą moc prawną, mogą zawrzeć ją przed notariuszem i poddać egzekucji.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Zgodnie z propozycją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej mediacji w sprawach cywilnych i handlowych z 22 października 2004 r. kraje UE powinny wprowadzić mediację w sprawach cywilnych i handlowych do systemów prawa do 1 września 2007 r. Przepisy polskiego k.p.c. nie tylko że spełniają kryteria dyrektywy, ale zawierają dalej idące rozwiązania szczegółowe. Mediacja jest rozpowszechniona w USA.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »