| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wolność handlu jest szczególnie chroniona

Wolność handlu jest szczególnie chroniona

Kontrola rozwoju sieci wielkopowierzchniowych obiektów handlowych może być postrzegana jako zagrożenie wolności handlu. Wolność handlu, jak i swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w kraju członkowskim UE, to zasady szczególnie chronione.


l Czy pomimo tego rodzaju zagrożeń dla wolności działalności gospodarczej ustawa reglamentująca powstawanie sklepów wielkopowierzchniowych obowiązuje we Francji?

Czy pomimo tego rodzaju zagrożeń dla wolności działalności gospodarczej ustawa reglamentująca powstawanie sklepów wielkopowierzchniowych obowiązuje we Francji?


- Owszem. Niemniej wielu specjalistów sugeruje, że nadszedł czas na podsumowanie 30 lat obowiązywania ustawy i kwestionuje potrzebę utrzymania jej w mocy. Ustawa ta była wielokrotnie zmieniana, a celem poprawek było zapobieżenie nadużyciom i uniknięcie skandali polityczno- -korupcyjnych. Przepisy ustawy nie zahamowały rozwoju sieci handlowych, lecz przyczyniły się do podwyższenia cen gruntów, co odbiło się negatywnie na sytuacji ekonomicznej drobnych przedsiębiorców.

Co więcej, w decyzji z 18 grudnia 2006 r. Komisja Europejska zażądała, by Francja wprowadziła poprawki do ustawy o warunkach tworzenia obiektów wielkopowierzchniowych. KE uznała, że ustawa w dotychczasowym kształcie narusza zasadę wolności działalności gospodarczej i przyznaje organom administracyjnym zbyt dużą dowolność przy podejmowaniu decyzji lokalizacyjnych.

Z analiz wynika, że projekt ustawy będący przedmiotem prac polskiego parlamentu przewiduje rozwiązania, które są bardziej restrykcyjne niż zawarte w ustawie obowiązującej we Francji. Istnieje więc realne ryzyko uznania przyjętych zapisów za niezgodne z Konstytucją RP i przepisami wspólnotowymi.

Dlatego z dużym niepokojem obserwuję wszelkie próby naśladowania wzorów francuskich i wprowadzania regulacji prawnych, które dążą do stawiania przedsiębiorcom kolejnych barier.


l Czy w takim razie istnieją inne możliwości ochrony drobnego handlu?

Czy w takim razie istnieją inne możliwości ochrony drobnego handlu?


- Zarówno przedstawiciele KE, jak i autorytety z dziedziny prawa są zgodni co do konieczności zachowania krajobrazu przestrzennego miast i ochrony drobnego handlu. Dlatego też władze powinny przyjąć jednolitą politykę dotyczącą terenów miejskich przeznaczonych pod zabudowę handlową, a nie rozpatrywać każdą sprawę indywidualnie. Po wskazaniu takich terenów w planie zagospodarowania, władze powinny respektować prawo do swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z powszechnym poglądem, rozwój drobnego handlu nie stoi w opozycji do rozwoju handlu wielkopowierzchniowego. Przeciwnie, relację między dużymi i małymi przedsiębiorstwami można porównać do lokomotywy, która napędza różnorakie dziedziny gospodarki, w tym handel i usługi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK