| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2008 r. PFRON sfinansuje składki na emeryturę i rentę niepełnosprawnym przedsiębiorcom. Nowe przepisy nie powinny zwiększyć szarej strefy, bo system orzekania o rentach jest szczelny.


Roczny okres


Fundusz będzie refundował składki na ubezpieczenia przez rok. Po upływie tego czasu niepełnosprawni będą mogli wystąpić do PFRON z wnioskiem o przedłużenie wypłacania refundacji na kolejne lata. Z finansowej pomocy uzyskanej w ciągu roku trzeba będzie się rozliczyć. Wnioskodawcy dokonają tego na specjalnych formularzach do 15 lutego roku następującego po tym, za który się rozliczają. W trakcie pobierania środków z kasy funduszu jego prezes może zarządzić przeprowadzenie kontroli wnioskodawców.


- Kontrole będą na pewno przeprowadzane, choć nie wiadomo jeszcze, jak często - zapowiada Szczepan Wroński.


Sprawdzane będzie przede wszystkim, czy wysokość refundacji składek została ustalona zgodnie prawem. Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, fundusz zażąda zwrotu wypłaconej refundacji (w zakresie stwierdzonych błędów).


- Budżet PFRON w tym roku wyniósł ponad 3,9 mld zł. Refundacja składek dla osób niepełnosprawnych prowadzących firmę będzie zadaniem ustawowym i na pewno pokryjemy koszty wprowadzenia takiego rozwiązania - tłumaczy Szczepan Wroński.


Więcej świadczeń


Ponieważ renciści prowadzący firmy będą mieć prawo do refundacji składek na emeryturę i rentę, sami będą musieli opłacać składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz dobrowolnie składkę chorobową. Jeśli będą opłacać je wszystkie (składka wypadkowa wyniesie 1,8 proc. podstawy wymiaru), miesięczny koszt prowadzenia przez nich firmy wzrośnie o około 107 zł. Prawie 80 zł będzie kosztować składka na ubezpieczenie chorobowe i na Fundusz Pracy, a niespełna 29 zł na ubezpieczenie wypadkowe.


Ponieważ staną się formalnie płatnikami składek, uzyskają też prawo do wielu świadczeń. Opłacanie składki emerytalnej oznacza, że w przyszłości będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa będzie gwarantować im prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, tj. popularnego zwolnienia chorobowego na dziecko. Ponadto opłacając składkę wypadkową z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renciście będą przysługiwać m.in. zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie.


Rachunek zysków i start


Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan uważa, że duża zachęta do równoczesnego prowadzenia firmy i posiadania statusu rencisty może powodować wzrost szarej stery.


- Wielu osobom będzie bardzo zależało, żeby stać się rencistą - tłumaczy.


Wyjaśnia jednak, że ZUS uszczelnił swój system orzekania o niepełnosprawności i to może powodować, że zagrożenie wykorzystywania tej sytuacji nie będzie wielkie. Mordasewicz zwraca też uwagę, że wiele osób prowadzących firmę i nieposiadających statusu rencisty może czuć się pokrzywdzonych ze względu na nierówną konkurencję ze strony rencisty-biznesmena.


- Jeśli ktoś płaci do ZUS co miesiąc ponad 800 zł składek, to ma utrudnioną konkurencję z kimś, kto płaci trzykrotnie mniej - tłumaczy. Rozwiązań proponowanych przez posłów broni Andrzej Mańka. Uważa, że szczelność systemu orzekania o niezdolności do pracy zapewnia, że nie będzie rosnąć szara strefa, a zachęta w postaci refundacji składek i prawa do świadczeń może skłonić wiele osób do założenia firm, a te, które je prowadzą, nie będą ich zamykać.


 - Pamiętajmy, że mamy bardzo niski wskaźnik aktywności osób niepełnosprawnych - podkreśla.Bartosz Marczuk , Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK