REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka jawna przejmuje obowiązki

REKLAMA

Do końca marca niektóre spółki cywilne muszą być przekształcone w jawne. W takim przypadku mamy do czynienia z sukcesją podatkową, tzn. spółka jawna przejmie prawa i obowiązki spółki cywilnej.

Obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Jest ono obowiązkowe, jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Należy go dokonać w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych spoczywa na spółkach cywilnych osób fizycznych, jeśli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 800 tys. euro. Jeśli więc spółka cywilna osiągała przychody netto w dwóch kolejnych latach obrotowych we wskazanej wysokości, musi zostać przekształcona w spółkę jawną.

Prowadzenie ksiąg

Przepisy o rachunkowości przewidują również, że księgi rachunkowe otwiera się na dzień zmiany formy prawnej, w ciągu 15 dni od tego zdarzenia (art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W tym przypadku obowiązek ten powstanie z dniem wpisu spółki do rejestru. Z kolei podmioty prowadzące wcześniej uproszczoną rachunkowość zobowiązane są do zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opracowania i wprowadzenia do stosowania dokumentacji opisującej przyjętą przez spółkę politykę rachunkowości, przeprowadzenia inwentaryzacji ze spisem inwentarza, wyceny aktywów i pasywów, sporządzenia bilansu otwarcia.

Sukcesja praw

Spółce jawnej powstałej po przekształceniu przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Przekształcenie powoduje też określone skutki w sferze podatkowej.

Jak zauważa Dariusz Stolarek z Zespołu Doradztwa Podatkowego kancelarii Salans, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w jawną będziemy mieli do czynienia z sukcesją podatkową, tzn. spółka jawna przejmie wszelkie prawa i obowiązki spółki cywilnej, przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Dotyczy to również praw i obowiązków, które są konsekwencją decyzji wydanych w sprawach podatkowych. Sukcesja ta odnosi się więc np. do decyzji w sprawie odroczenia terminu płatności podatku, zwrotu nadpłaty itp.

Wspólnicy spółki cywilnej z chwilą wpisu do rejestru przekształcenia tej spółki stają się wspólnikami spółki jawnej. Z punktu widzenia rozliczeń w zakresie podatku dochodowego, sytuacja wspólników nie powinna ulec zmianie - to oni, a nie spółka jawna, pozostaną podatnikami. Dariusz Stolarek dodaje, że również w odniesieniu do rozliczeń na gruncie VAT, sytuacja będzie podobna jak przed przekształceniem, z zastrzeżeniem, że zarówno przed, jak i po przekształceniu status podatnika VAT miała będzie spółka, a nie jej wspólnicy.

Ten sam NIP

- Zasadniczo przekształcenie spółki cywilnej w jawną nie powinno wpływać na dotychczasowe rozliczenia podatkowe - mówi ekspert z kancelarii Salans.

Nowo powstała spółka nie musi składać ponownie zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT, należy jednak dokonać jego aktualizacji. Nie należy również występować o nowy NIP, gdyż raz nadany NIP przechodzi na następcę prawnego. Dotyczy to również przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową. Ta sama zasada dotyczy numeru statystycznego REGON.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Edyta Wereszczyńska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA