REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy będą współwłaścicielami spółek

REKLAMA

Pracownicy konsolidowanych spółek energetycznych będą mieć prawo wymiany nieodpłatnych akcji tych spółek na akcje grup powstałych w wyniku przekształceń w energetyce - przewiduje projekt ustawy Ministerstwa Gospodarki.

Zmiana prawa

Ministerstwo Gospodarki przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zasadach nabywania przez uprawnionych pracowników prawa do wymiany akcji na akcje spółek powstałych w wyniku przekształceń w elektroenergetyce. Projekt tworzy prawną podstawę dla pracowników koncentrowanych spółek do wymiany akcji, jakie nabyli nieodpłatnie w tych spółkach, na akcje nowych grup energetycznych (tzw. prawo wymiany). Projekt reguluje także zasady i stosunek wymiany obu grup akcji.

- Tylko w wyniku interwencji ustawodawcy taka wymiana będzie możliwa. Pracownicy uzyskają gwarancje wymiany udostępnionych im akcji na akcje podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji - mówi Lech Małecki, dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

Obecnie brak jest uregulowań, które obligowałyby ministra skarbu państwa do przeprowadzenia takiej operacji i gwarantowałyby pracownikom uzyskanie papierów wartościowych prywatyzowanych spółek.

Akcje do sprzedaży

Akcje powstałych spółek będą mogły być zbyte w publicznym obrocie. Ustawa obejmie pracowników spółek energetycznych, w których skarb państwa ma większość akcji. Uprawnionymi będą osoby fizyczne, które w dniu jej wejścia w życie będą pracownikami konsolidowanych spółek. Stosunek wymiany będzie równy ilorazowi wartości jednej akcji spółki nowo powstałej i jednej akcji spółki łączonej. Cenę akcji nowej spółki (tzw. holdingowej) określi wycena przy podwyższeniu kapitału zakładowego tej spółki.

- Takie określenie wyceny umożliwia zachowanie porównywalności praw pracowników, niezależnie od dnia realizacji prawa do wymiany - podkreśla Małecki.

Projekt wskazuje podmioty, których akcje będą podlegać wymianie, oraz podmioty, których akcje pracownicy będą mogli uzyskać. Pracownicy spółek wchodzących w skład grupy BOT uzyskają prawo wymiany swych akcji na akcje PGE. Pracownicy PGE Energia to samo prawo uzyskają w stosunku do akcji PGE lub PSE. Zatrudnieni w Południowym Koncernie Energetycznym będą mogli uzyskać akcje Energetyki Południe.

Trzeba zachować termin

Prawo wymiany powstanie po upływie trzech miesięcy od dnia zbycia przez skarb państwa pierwszych akcji spółki holdingowej; wygaśnie z upływem 12 miesięcy od dnia powstania. Pracownicy będą mogli skorzystać z prawa wymiany, jeśli w ciągu trzech miesięcy od wniesienia akcji na kapitał spółki holdingowej złożą takie oświadczenie.

Brak oświadczenia w terminie spowoduje utratę tego prawa. Co istotne - przychód pracownika z tytułu takiej wymiany nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

- Ma to na celu zapewnić neutralność podatkową transakcji wymiany. Pracownicy nie powinni być narażeni na podwójne opodatkowanie w wyniku nieodpłatnego nabycia akcji i ich wymiany na akcje spółki holdingowej - tłumaczy Małecki.

Wymianie będzie podlegać nie więcej niż 15 proc. akcji powstałej spółki holdingowej. Obejmie ona tylko akcje wolne od obciążeń i praw osób trzecich. Umowę nieodpłatnego zbycia akcji spółki holdingowej z pracownikiem zawrze minister skarbu państwa. Minister SP będzie mógł rozpocząć prywatyzację spółki holdingowej po zatwierdzeniu jej sprawozdania finansowego za rok, w którym nastąpiło wniesienie akcji konsolidowanych spółek.

Szersza perspektywa
RYNEK
Rząd w ramach Programu dla eletroenergetyki przewiduje prywatyzację grup energetycznych w drodze oferty publicznej. W energetyce mają powstać cztery skonsolidowane grupy: Polska Grupa Energetyczna (obejmie kapitały zakładowe 15 spółek), Energetyka Południe (4 spółek), Proen (3 spółki) oraz Energa (2 spółki).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA