Zmiana prawa
Obecnie ogólną zasadą jest to, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a wyjątki od tej reguły określone są w przepisach art. 19 ust. 2-21 ustawy o VAT. Jak wyjaśnia GP Marzena Gubała z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, zgodnie z zaproponowanym nowym brzmieniem przepisu obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż z dniem:
- wystawienia faktury
- uregulowania części lub całości należności, w szczególności: zadatku, zaliczki, przedpłaty, raty - w odniesieniu do tej części należności, z zastrzeżeniem ust. 5-10, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 20a i art. 21 ust. 1.
- Z przepisu wynika, że obowiązek podatkowy nie może powstać później niż z dniem wystawienia faktury. Należy zwrócić uwagę, że moment powstania obowiązku podatkowego może być przesunięty w czasie, a ostatecznym terminem jego powstania jest moment wystawienia faktury - podkreśla Marzena Gubała.
Z treści przepisu wynika, że można wystawić fakturę jeszcze przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Proponowana zmiana poszerzy również ogólną zasadę o częściowe wykonanie usługi. Obowiązek powstawać więc będzie, również gdy nie zostaną jeszcze wykonane wszystkie działania i czynności składające się na usługę. Zmiana ta może okazać się przydatna w przypadku usług ciągłych, dla których precyzyjne określenie całkowitego wykonania usługi nasuwa wątpliwości.
- Autorzy projektu rezygnują zasadniczo z przepisów określających liczne szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, które obecnie znajdują zastosowanie w odniesieniu do dostaw określonych towarów oraz świadczenia różnego rodzaju usług - wyjaśnia Marzena Gubała. Dotyczy to w głównej mierze obecnie obowiązującego art. 19 ust. 13 ustawy o VAT.
Krzysztof Tomaszewski