| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary mają zmniejszyć zagrożenia katastrofą

Kary mają zmniejszyć zagrożenia katastrofą

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie będą dyskutowali nad projektem nowelizacji prawa budowlanego, przygotowanego przez resort budownictwa. Zmiany mają między innymi zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych.

– Taka inspekcja byłaby zbliżona do policji budowlanej i posiadałaby odpowiednie kompetencje do tego, aby należycie pilnować bezpieczeństwa obiektów budowlanych – wyjaśnia Jan Nowak.
Projektodawcy wskazują jednak, że przeniesienie inspekcji nadzoru budowlanego na poziom okręgowy jest konieczne, gdyż powiatowego inspektora powołuje starosta, który ustala też jego wynagrodzenie. Czyni to inspektorów podatnymi na uwarunkowania i zależności lokalne. Dlatego zaproponowano, by okręgowego inspektora nadzoru powoływał i odwoływał inspektor wojewódzki po zasięgnięciu opinii starosty.
– Spotkałem się z inspektorami, którzy ulegają naciskom i wpływom starostów, gdyż chcą zachować swoje stanowisko – mówi Wiesław Cegliński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubaniu. Dodaje on jednak, że sama zmiana podziału nie poprawi sytuacji.
– Potrzebne jest wsparcie inspektoratów dodatkowymi środkami finansowymi oraz przydzielenie nowych etatów, np. asystenta prawnego. Przy nowej rejonizacji inspektoratów petenci będą mieli znacznie utrudniony dostęp do urzędu. W naszym rejonie może być to nawet 200–300 km – wyjaśnia Cegliński.

Imprezy masowe

Projekt rozszerza także definicję imprezy masowej. Jednoznacznie wskazuje, że charakter taki będą mieć również imprezy wystawiennicze i handlowo-wystawiennicze. Do tej kategorii należeć więc będą wszelkie wystawy zwierząt, przedmiotów, targi, itp. Organizatorzy takich imprez będą musieli spełnić wszystkie wymogi z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Będą zobowiązani w szczególności dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na taką imprezę kopię dokumentów kontroli obiektu, opinii Państwowej Straży Pożarnej oraz inspekcji sanitarnej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Podstawa prawna
• Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118).


Arkadiusz Jaraszek, Piotr Trocha

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »