| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe składki dla rencistów z firmą

Wyższe składki dla rencistów z firmą

Od 1 stycznia renciści prowadzący firmy będą płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Tylko niepełnosprawni posiadający firmy otrzymają zwrot składek z PFRON. Możliwe jest przesunięcie obowiązujących rozwiązań jeszcze o kilka miesięcy w 2007 roku

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie zgadza się na rozwiązanie zaproponowane w rządowej autopoprawce, która ogranicza prawo do dodatkowej pracy tylko do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
– To spowoduje, że renciści prowadzący firmy będą zmuszeni na kilka miesięcy zawiesić działalność, żeby zdobyć nowy dokument o niepełnosprawności – wyjaśnia Elżbieta Arciszewska.
Renciści podkreślają, że w wielu przypadkach będą musieli ponosić dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem dodatkowych, specjalistycznych badań oraz dojazdami do lekarzy. Według nich szybciej raczej zrezygnują z działalności gospodarczej niż będą się ubiegać o pomoc z PFRON, bo samo zdobycie drugiego orzeczenia jest zbyt skomplikowane.

Dwa orzeczenia

– Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami orzekanie o niepełnosprawności jest dokonywane w innym celu niż orzekanie o niezdolności do pracy – wyjaśnia Barbara KrupińskaWiewióra, naczelny lekarz KRUS.
– Aby ubezpieczony otrzymał orzeczenie określające jego stopień niepełnosprawności, musi stanąć przed powiatowym (lub wojewódzkim) zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności. To są inne struktury i inny dokument – dodaje.
Jeśli lekarze ocenią stopień niepełnosprawności, to dopiero wówczas zainteresowany otrzyma stosowne orzeczenie. Z tego też powodu renciści prowadzący działalność gospodarczą, aby mogli korzystać z nowych rozwiązań dotyczących finansowania składek przez PRFON, będą musieli ubiegać się o nowe orzeczenie. Poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności powinny być w nim zawarte informacje dotyczące formy zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby. Dodatkowo muszą być w nim zapisane wskazania dotyczące szkolenia, w tym specjalistycznego, zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej, konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, a także ułatwiające funkcjonowanie. Wiadomo, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie miała obowiązek przedstawić zakres prowadzonej działalności. Może się także okazać, że takie osoby będą musiały przedstawić dokumenty określające sposób korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. W orzeczeniu ma być także użyte sformułowanie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Lewiatan popiera zmiany

Prywatni przedsiębiorcy częściowo popierają rządową propozycję, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refundował tylko osobom niepełnosprawnym składki na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »