| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zapłacą więcej

Firmy zapłacą więcej

Związki zawodowe nie pogodziły się z ustaloną przez rząd wysokością płacy minimalnej na 2007 rok. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność podniesienie minimalnego wynagrodzenia o niecałe 37 złotych jest niewystarczające.


Może być więcej

– Podwyżka zaproponowana przez rząd jest zbyt skromna. Uważam, że w dzisiejszych warunkach przyjętą przez rząd kwotę można podwoić – uważa prof. Zofia Jacukowicz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Tak niska płaca minimalna – uważa profesor – pozostawia dużą część zarobków w szarej strefie. Niewielka podwyżka spowoduje, że część przedsiębiorców będzie płacić pracownikom oficjalne minimum i dodatkowo poza ewidencją będą zmuszeni do wypłacania im dodatkowych pieniędzy. Już dziś widać, że dysproporcja między płacą przeciętną a najniższą jest zbyt duża. W konsekwencji pracodawcom oferującym płacę minimalną coraz trudniej pozyskać pracowników. Potwierdza to fakt, że tylko nieco ponad 4 pracowników na stu ma płacę minimalną. Dla przykładu w Luksemburgu, gdzie płaca minimalna jest najwyższa w UE, otrzymuje ją aż 18 proc. zatrudnionych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Międzynarodowy standard

Związkowcy przypominają, że Polska może bez żadnych konsekwencji ustalać płacę minimalną na obecnym poziomie, bo nasz kraj nie ratyfikował międzynarodowych przepisów określających zasady ustalania poziomu minimalnych wynagrodzeń. Chodzi tu głównie o Konwencję nr 31 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zobowiązuje ona państwa, by przy ustalaniu poziomu płac minimalnych brały pod uwagę takie elementy, jak potrzeby pracowników z uwzględnieniem ogólnego poziomu płac oraz kosztów utrzymania.

Wczorajsze dane GUS na temat popytu na pracę pokazują, że badani pracodawcy, którzy utworzyli w I półroczu tego roku ponad 200 tysięcy miejsc pracy, nie obsadzili jeszcze 19,4 tys. z nich. Z pewnością część z nich zostałaby zajęta, gdyby pracodawca zaoferował wyższe zarobki.

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »