| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie niepełnosprawnych. Dopłaty będą wyższe

Zatrudnianie niepełnosprawnych. Dopłaty będą wyższe

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają pełną dotację na opłacanie składki do ZUS. Refundowana będzie też składka na KRUS niepełnosprawnych rolników. Państwowy Fundusz Rehabilitacji wyda na ten cel ponad 500 mln zł rocznie.

– To kontrowersyjny pomysł, ale zarazem pierwszy realny instrument publicznego wsparcia dla osób ze wsi, które mają utrudniony dostęp do rehabilitacji – mówi Włodzimierz Sobczak.

Dotacja z dofinansowaniem

Na zmianach najwięcej zyskają jednak niepełnosprawni rozpoczynający własną działalność gospodarczą. Zgodnie z nowelizacją, zamiast pożyczki otrzymają oni bezzwrotną dotację na rozkręcenie własnego biznesu. Z kolei rządowa autopoprawka projektu zakłada przyznanie im dodatkowo dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne. Koszty pokryje PFRON.

– To pozytywne rozwiązanie, gdyż może zmobilizować osoby niepełnosprawne do rehabilitacji zawodowej. To także sposób gratyfikacji dla osób najbardziej aktywnych – uważa Barbara NowakTurowiecka.
Resort pracy chce też utworzyć Ogólnopolski System Monitoringu Orzecznictwa o Niezdolności do Pracy. Jego zadaniem będzie wyeliminowanie z obiegu sfałszowanych orzeczeń o niepełnosprawności.

– Powiaty będą przesyłać do wojewódzkich zespołów ds. orzekania informacje o przyznanych orzeczeniach. W ten sposób powstanie ogólnopolski rejestr. Z głównym inspektorem danych osobowych ustalamy obecnie procedurę dostępu – mówi Jan Lach.

Zgodnie z autopoprawką to nie jedyne nowe zadanie wojewódzkich zespołów ds. orzekania. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, osoby niepełnosprawne będą mogły uzyskać w nich specjalistyczną opinię medyczną na potrzeby odwołania od decyzji powiatowych zespołów ds. orzekania. Zakup sprzętu, podobnie jak stworzenie Systemu Monitoringu Orzecznictwa sfinansuje Fundusz PHARE.

Potrzebne konsultacje

Choć autopoprawka wprowadza wiele korzystnych zmian do systemu rehabilitacji, Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych apeluje do rządu o uwzględnienie w nowelizacji innych postulatów środowiska niepełnosprawnych. Chodzi m.in o procedurę tworzenia zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej przez organy samorządowe oraz tryb powoływania KRK.
– Trzeba mieć nadzieję, że rząd podtrzyma dialog rozpoczęty z partnerami społecznymi – uważa Janusz Jurek, przewodniczący KRK.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK