REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

REKLAMA

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Około 11 tys. dużych przedsiębiorstw wyśle na dotowane szkolenia ok. 100 tys. pracowników. Kwota przeznaczona na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004–2006 to ponad 250 mln euro. 80 proc. tej kwoty (ok. 200 mln euro) przeznaczone zostało na dotacje do szkoleń w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr. Szkolenia inicjują i realizują komercyjne firmy szkoleniowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz organizacje przedsiębiorców i związki zawodowe.

REKLAMA

Otwarte tylko dla małych

W większości przypadków dokształcanie pracowników ma formę szkoleń otwartych. Adresowane są one głównie do pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Stanowią oni trzy czwarte odbiorców tego typu szkoleń, w tym blisko 12 proc. to właściciele i pracownicy firm mikro.

Z kolei z beneficjentami szytych na miarę szkoleń zamkniętych, czyli przygotowywanych pod konkretne potrzeby zakładu pracy są w 70 proc. pracownicy dużych przedsiębiorstw.

REKLAMA

– Należy przy tym pamiętać, że szkolenia zamknięte stanowią mniejszość – 46 proc. wszystkich rekomendowanych dotychczas wniosków- mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest instytucją wdrażającą działanie 2.3 SPO- ZL (sektorowy program operacyjny – rozwój zasobów ludzkich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączna liczba uczestników szkoleń w przedsiębiorstwach to zaledwie 30 proc. szacowanej liczby pracowników, która weźmie udział w projektach w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr.

Przede wszystkim MSP

– Średnia liczna osób uczestniczących w projekcie otwartym – ok. 1000, jest prawie trzykrotnie wyższa od liczby osób (ok. 360) uczestniczących w szkoleniach prowadzonych w firmach – dodaje Agnieszka Józefowicz-Krakowiak.

Obecnie na terenie całego kraju wdrażanych jest blisko 500 projektów, w ramach których prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. Nabór na te kursy prowadzony jest bezpośrednio przez realizatorów dokształcania.

Udział w szkoleniu pracownika kosztuje małego i średniego przedsiębiorcę ok. 20 proc. kosztów komercyjnego kursu. Dla MSP dofinansowanie dokształcania wynosi bowiem 80 proc. ceny, w przypadku dużych przedsiębiorstw – 60 proc. Natomiast szkolenia specjalistyczne (przydatne są wyłącznie w pracy w danej firmie) dofinansowane są w 45 proc. dla małych i 35 proc. dla dużych firm.

Nabór zamknięty – szkolenia są

REKLAMA

Kwota 765 mln zł, o którą mogły ubiegać się instytucje szkoleniowe organizujące przedsięwzięcia edukacyjne na rzecz przedsiębiorców, została już rozdysponowana. Wartość wniosków przyjętych do realizacji przekracza dostępną kwotę. Nowe przedsięwzięcia firm szkoleniowych (których aplikacje zostały zaakceptowane i wpisane na listę rezerwową) będą mogły być realizowane z ewentualnych oszczędności w trwających projektach.

O prowadzenie konkretnych, wybranych przez PARP, bloków szkoleniowych instytucje edukacyjne mogły ubiegać się w ramach przetargu. Na ten cel przeznaczono 19 proc. całego budżetu, czyli kwotę 59,5 mln euro.

O 1 proc. budżetu, czyli kwotę 2,5 mln euro, na szkolenia dla lekarzy (podnoszenie umiejętności i kwalifikacji pracowników służby zdrowia) mogło ubiegać się Centrum onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szkolenia te realizowane są w ramach jednego z dziewięciu działań SPO RZL finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Działania 2.3, czyli rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. Jego celem jest podwyższanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez kształcenie i doskonalenie kwalifikacji pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstw.

ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI

Działanie pt.: Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki (2.3 SPO-RZL) składa się z części:

I. Doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr (schemat a) – instytucje szkoleniowe składają wnioski o dofinansowanie ich programów szkoleniowych, z których korzystają pracownicy i właściciele firm lub konkretna grupa osób z danego przedsiębiorstwa.

Aby wziąć udział w szkoleniu dofinansowanym, należy odnaleźć instytucję edukacyjną, która uzyskała dofinansowanie i prowadzi interesujący nas kurs. Następnie zgłosić się do pracodawcy i poprosić o skierowanie na wybrane szkolenie lub studia. Ich koszt (od 20 do 40 proc. ceny komercyjnej) powinien pokryć pracodawca. Uwaga! Osoby samodzielnie podnoszące kwalifikacje zapłacą 100 proc. Celem programu jest bowiem podnoszenie kwalifikacji w przedsiębiorstwach i zachęcenie pracodawców do inwestowania w rozwój pracowników.

II. Promocja rozwiązań systemowych (schemat b)*- zakłada realizację projektów (własnych PARP) na dużą skalę, odpowiadających potrzebom setek przedsiębiorstw oraz projektów o charakterze innowacyjnym, pilotażowym, które testują rozwiązania systemowe.

Obecnie wdrażanych jest kilkadziesiąt programów tego typu; należą do nich m.in.:

• szkolenia dla rozwoju MSP w Polsce wschodniej działających w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców – zadaniem programu jest profesjonalizacja mikro i małych firm (szkolenia m.in. z zakresu zarządzania, zamówień publicznych, doradztwa indywidualnego); projektem zostanie objętych ponad tysiąc osób z minimum 600 firm,
• wsparcie rozwoju polskiego eksportu – adresowane jest do mikro i małych przedsiębiorstw produkujących maszyny i urządzenia, środki transportu i ich komponenty, meble oraz produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gotowe artykuły spożywcze, a także przedsiębiorstw usługowych (budownictwo, projektowanie, doradztwo gospodarcze). Realizowane będą szkolenia (dotyczące m.in. strategii, marketingu i transakcji eksportowych) przygotowujące kadrę zarządzającą do ekspansji na rynki krajów w okresie przemian społeczno-gospodarczych i krajów rozwijających się,
• promocja clusteringu w wybranych branżach oraz przygotowania do funkcjonowania w zakresie clusteringu – kooperacji, komunikacji, definiowania potrzeb w stosunku do partnerów zewnętrznych, podejmowania wspólnych działań dystrybucyjnych i marketingowych

*pełna nazwa schematu brzmi: promocja rozwiązań systemowych w zakresie potencjału adaptacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

INTERNETOWA BAZA OFERT

W internetowej bazie ofert szkoleniowych pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl samych tylko aktualnych szkoleń dotowanych jest ok. 1850 propozycji. Każdy może dość łatwo odnaleźć interesujący go temat, termin i lokalizację kursu, na stronie jest bowiem wyszukiwarka, która odnajduje m.in. wg nazwy instytucji szkoleniowej, profilu usług, miejscowości czy czasu realizacji kursu.


Bianka Jaworska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA