| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Kwota 765 mln zł, o którą mogły ubiegać się instytucje szkoleniowe organizujące przedsięwzięcia edukacyjne na rzecz przedsiębiorców, została już rozdysponowana. Wartość wniosków przyjętych do realizacji przekracza dostępną kwotę. Nowe przedsięwzięcia firm szkoleniowych (których aplikacje zostały zaakceptowane i wpisane na listę rezerwową) będą mogły być realizowane z ewentualnych oszczędności w trwających projektach.

O prowadzenie konkretnych, wybranych przez PARP, bloków szkoleniowych instytucje edukacyjne mogły ubiegać się w ramach przetargu. Na ten cel przeznaczono 19 proc. całego budżetu, czyli kwotę 59,5 mln euro.

O 1 proc. budżetu, czyli kwotę 2,5 mln euro, na szkolenia dla lekarzy (podnoszenie umiejętności i kwalifikacji pracowników służby zdrowia) mogło ubiegać się Centrum onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szkolenia te realizowane są w ramach jednego z dziewięciu działań SPO RZL finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Działania 2.3, czyli rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. Jego celem jest podwyższanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez kształcenie i doskonalenie kwalifikacji pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstw.

ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI

Działanie pt.: Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki (2.3 SPO-RZL) składa się z części:

I. Doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr (schemat a) – instytucje szkoleniowe składają wnioski o dofinansowanie ich programów szkoleniowych, z których korzystają pracownicy i właściciele firm lub konkretna grupa osób z danego przedsiębiorstwa.

Aby wziąć udział w szkoleniu dofinansowanym, należy odnaleźć instytucję edukacyjną, która uzyskała dofinansowanie i prowadzi interesujący nas kurs. Następnie zgłosić się do pracodawcy i poprosić o skierowanie na wybrane szkolenie lub studia. Ich koszt (od 20 do 40 proc. ceny komercyjnej) powinien pokryć pracodawca. Uwaga! Osoby samodzielnie podnoszące kwalifikacje zapłacą 100 proc. Celem programu jest bowiem podnoszenie kwalifikacji w przedsiębiorstwach i zachęcenie pracodawców do inwestowania w rozwój pracowników.

II. Promocja rozwiązań systemowych (schemat b)*- zakłada realizację projektów (własnych PARP) na dużą skalę, odpowiadających potrzebom setek przedsiębiorstw oraz projektów o charakterze innowacyjnym, pilotażowym, które testują rozwiązania systemowe.

Obecnie wdrażanych jest kilkadziesiąt programów tego typu; należą do nich m.in.:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK