Więcej ofert pracy

O prawie 75 tys. osób spadła liczba bezrobotnych w kwietniu br. w porównaniu z marcem br. Dzięki temu stopa bezrobocia spadła do 18,4 proc., podczas gdy w marcu była o 0,3 proc. wyższa - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
W stosunku do marca br. odnotowano spadek liczby bezrobotnych. Najbardziej znaczący spadek nastąpił w woj. świętokrzyskim (o 3,2 proc.), podlaskim (o 3,1 proc.) oraz podkarpackim i kujawsko-pomorskim (po 2,9 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim – 28,8 proc., zachodniopomorskim – 26,8 proc. oraz lubuskim – 26,2 proc. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: mazowieckie – 14,1 proc., małopolskie – 14,2 proc. i podlaskie – 15,2 proc.
Na spadek bezrobocia w kwietniu wpłynęło zwiększenie liczby szkoleń, robót publicznych i prac interwencyjnych. W wyniku pomocy urzędów pracy 7,4 tys. osób podjęło szkolenie, przy pracach interwencyjnych zatrudniono 14,1 tys. osób, a 8,5 tys. osób skierowano do robót publicznych. Pojawiło się też więcej niż w marcu ofert pracy, bo blisko 70 tys.
Największe problemy ze znalezieniem pracy ma młodzież w wieku do 24 lat. Stopa bezrobocia młodzieży w I kwartale br. przekroczyła już 46 proc. Ustabilizowała się natomiast sytuacja osób z wyższym wykształceniem. W I kwartale tego roku bezrobocie w tej grupie wynosiło 6,7 proc., kiedy w tym samym okresie 2002 r. było o 0,1 proc. wyższe.
W najbliższym czasie pracę straci około 39,1 tys. pracowników, w tym 13 tys. osób z sektora publicznego. Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładów pracy zadeklarowało 1,2 tys. firm.

Izabela Rakowska
Moja firma
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług
10 gru 2024

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój
10 gru 2024

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG
10 gru 2024

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?
09 gru 2024

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe
06 gru 2024

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem
05 gru 2024

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.
04 gru 2024

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki
04 gru 2024

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię
04 gru 2024

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników
03 gru 2024

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

pokaż więcej
Proszę czekać...