| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akcjonariusze chcą głosować przez internet

Akcjonariusze chcą głosować przez internet

PKN Orlen, jako pierwsza spółka publiczna, zorganizowała obrady walnego zgromadzenia, w którym akcjonariusze mogli wziąć udział przez internet. Przy udziale internetu mogli również wykonywać prawo głosu. Przedsięwzięcie to było ryzykowne, gdyż prawnicy są podzieleni, czy taki sposób oddawania głosów jest zgodny z polskim kodeksem spółek handlowych.

Rozwiązanie to przeznaczone jest nie tylko dla dużych spółek takich jak Orlen.
– My zapewniamy całą administrację tego systemu, a zadaniem spółki jest zapewnienie jedynie pełnomocnika – mówi Maciej Kobiałko z ATM, firmy współpracującej przy realizacji usługi z InfoGiełdą.

Zachętą do wprowadzenia systemu jest jego koszt. Całą usługę można nabyć już za niewiele ponad 9 tys. zł.

Korzyści, jakie płyną z możliwości oddawania głosów przez akcjonariuszy przez internet, dostrzega także Unia Europejska. Zgodnie z nowelizacją dyrektywy Komisji Europejskiej 2004/109/WE dotyczącej udziału w walnym zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych, państwa członkowskie będą zobowiązane do usunięcia wszystkich przeszkód w uczestnictwie w zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych. Dzięki tej nowelizacji możliwe będzie między innymi oddawanie głosów przez akcjonariuszy przez internet i bez udziału pełnomocników.

Projekt dyrektywy znajduje się obecnie w Parlamencie Europejskim i jeżeli spotka się z akceptacją europosłów, to od 1 stycznia 2007 r. wszystkie państwa członkowskie będą miały maksymalnie 2 lata na wprowadzenie do krajowych porządków prawnych odpowiednich przepisów.

 Arkadiusz Jaraszek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »