| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą na Łotwie, będą mieli takie same prawa i obowiązki jak miejscowi przedsiębiorcy. Zagraniczny kapitał najczęściej inwestuje w tym kraju w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Listę i formularze dokumentów potrzebnych do rejestracji przedsiębiorcy można znaleźć na stronach:

www.ur.gov.lv – Łotewskiego Rejestru Przedsiębiorców
www.liaa.gov.lv – Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju

Filia powinna być zarejestrowana jako płatnik podatków w Republice Łotewskiej i w Rejestrze Przedsiębiorców Republiki Łotewskiej. Opłata za założenie oddziału (filii) z prawem prowadzenia działalności gospodarczej wynosi ok. 800 USD.
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi kodeks handlowy przewidziano 30-dniowy termin na analizę zgłoszenia rejestracyjnego. W praktyce trwa to krócej niż 14 dni przy standardowej opłacie, 4 dni robocze w razie wniesienia podwójnej opłaty lub 2 dni robocze przy potrójnej opłacie.

Zachęty dla inwestorów

Problematykę inwestycji zagranicznych na Łotwie reguluje ustawa o inwestycjach zagranicznych w RŁ z 1991 roku oraz ustawa o stosowaniu podatków w wolnych portach i specjalnych strefach ekonomicznych z 2001 roku. Ustawodawstwo łotewskie przewiduje m.in., że inwestorzy zagraniczni mają prawa i obowiązki identyczne jak przedsiębiorcy miejscowi. Mówi ono także, że inwestor zagraniczny ma prawo do zwolnienia z VAT i opłat celnych w odniesieniu do aportu jako składnika inwestycji długoterminowych, kapitałowych oraz dóbr i usług związanych z ich zakupem lub sprzedażą, jak również do eksportu dóbr i usług poza terytorium Łotwy.

Firma joint venture zarejestrowana na Łotwie ma prawo zakupu ziemi w miastach i na wsi, ale pod warunkiem pochodzenia kapitału zagranicznego z kraju, z którym Łotwa podpisała umowę o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji. Dodatkowym warunkiem jest, by ponad połowa kapitału statutowego (akcji) znajdowała się w posiadaniu obywateli Republiki Łotewskiej.

Dodatkowe zachęty podatkowe dotyczą inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) i wolnych portach.

POBYT NA ŁOTWIE

Obywatele krajów EU mogą pozostawać na Łotwie do 90 dni w ciągu sześciu miesięcy w roku. Powyżej 90 dni (licząc od pierwszego wjazdu) należy zarejestrować się w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji (tel.: +371 7219664, 7212679 lub 7219645, fax: +371 7219654, www.ocma.gov.lv lub www.pmlp.gov.lv, aad@pmlp.gov.lv), żeby otrzymać pozwolenie na pobyt. Jeżeli ktoś chce zawrzeć umowę o pracę albo być zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej (również jako członek zarządu spółki kapitałowej), albo jako samozatrudniony, nie musi mieć pozwolenia na pracę. Rodziny mogą otrzymać pozwolenie na pobyt razem z obywatelem kraju UE lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) niezależnie, czy są obywatelami UE czy nie. Dla obywateli UE pozwolenie na pobyt jest bezpłatne. Nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt osoby, które przebywają na Łotwie w celach turystycznych do 90 dni, a także pracownicy sezonowi oraz ci, którzy są zatrudnieni na Łotwie, lecz przebywają w innym kraju UE, do którego wracają przynajmniej raz w tygodniu, oraz osoby przebywające na Łotwie do 6 miesięcy w ciągu roku (licząc od daty pierwszego wjazdu). We wszystkich tych przypadkach trzeba mieć ważny dokument podróży i przebywać na Łotwie ponad 90 dni w ciągu pół roku (licząc od daty pierwszego wjazdu).

WAŻNE ADRESY DOTYCZĄCE ŁOTEWSKIEGO PRAWA

• obrót nieruchomościami – www.zemesgramata.lv (strona internetowa jedynie w języku łotewskim)
• ochrona własności intelektualnej, patenty – Łotewski Urząd Patentowy www.lrpv.lv
• znaki towarowe, wzornictwo przemysłowe, prawa autorskie – ustawa o prawie autorskim www.ttc.lv (no.E-0098)
• przepisy dotyczące konkurencji, łączenia i zakupu firm – ustawa o konkurencji www.ttc.lv (no.E- 0026)
• usługi biznesowe (audyt, księgowość, zagadnienia prawne, cła) – Stowarzyszenie Konsultantów Łotewskich www.lbka.lv

OPŁATY REJESTRACYJNE

• przedsiębiorca jednoosobowy, filia przedsiębiorcy łotewskiego lub filia przedsiębiorcy zagranicznego – 37 USD
• spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o. – 185 USD
• spółka akcyjna – 463 USD

Tomasz Pietryga

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK