| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Karty płatnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, systematycznie rozszerzają swoją ofertę w tym segmencie rynku.

Jeżeli przedsiębiorca spłaci zaciągnięty (za pomocą karty kredytowej) kredyt w określonym przez bank terminie, to nie zostaną mu naliczone odsetki. Okres ten wynosi zwykle do 55 dni i liczony jest od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego karty. Możliwa jest również spłata jedynie określonej przez bank kwoty minimalnej (zwykle ok. 5 proc. zadłużenia, nie mniej niż 50 zł). Od niespłaconego kredytu kartowego bank nalicza odsetki. Wynoszą one aktualnie do 22 proc.

W przypadku klientów indywidualnych bank nie wymaga, aby wnioskujący o kartę kredytową posiadał w nim konto osobiste. Usługi te nie są bowiem ze sobą powiązane. Inaczej jest w przypadku podmiotów gospodarczych. Banki z reguły (wyjątkiem jest ING Bank Śląski) wymagają, aby wnioskująca o kartę kredytową firma posiadała u nich również rachunek bieżący.

Na jaką kartę się zdecydować

Przede wszystkim warto posiadać (wydawaną do rachunku bieżącego) kartę debetową, która będzie służyła do doraźnych wypłat gotówki z bankomatu oraz do wykonywania operacji bezgotówkowych. Przedsiębiorca powinien dysponować również drugą kartą, obciążeniową albo kredytową. Jeżeli istnieje taka możliwość, to lepszym rozwiązaniem jest posiadanie karty kredytowej.

Karta ta będzie służyła przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych, np. płatność za hotel, benzynę w czasie delegacji. Nie należy dokonywać nią wypłat gotówki z bankomatu. Nie dość, że z transakcją taką związane są wysokie prowizje, to jeszcze operacje gotówkowe nie są zaliczane go okresu bezodsetkowego. Oznacza to, że bank naliczy nam odsetki już od momentu pobrania gotówki z bankomatu.

Karta kredytowa powinna stanowić alternatywę dla kredytu w rachunku bieżącym. Przede wszystkim limit kredytowy (na karcie) negatywnie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Atutem karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, w ramach którego bank nie nalicza odsetek od zaciągniętego kredytu.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy preferują overdraft (zamiast karty kredytowej), powinni wybrać kartę obciążeniową. Muszą jednak pamiętać, że wykorzystany (w ciągu okresu rozliczeniowego) limit będą musieli spłacić (w całości) w dniu wskazanym przez bank.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK