| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Karty płatnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, systematycznie rozszerzają swoją ofertę w tym segmencie rynku.

Kart obciążeniowe

Karty obciążeniowe (ang. charge cards) oraz karty z odroczonym terminem płatności (ang. deferred debit cards) są, oprócz kart debetowych, najpopularniejszymi kartami wśród podmiotów gospodarczych.

Funkcjonowanie tego rodzaju kart opiera się na następujących zasadach:

• dla każdego posiadacza karty bank ustala tzw. miesięczny limit wydatków, do wysokości którego może dokonywać transakcji w ciągu miesiąca,
• raz w ciągu miesiąca (w dniu rozliczenia karty) bank sumuje wszystkie dokonane transakcje (gotówkowe i bezgotówkowe) i przedstawia je do rozliczenia posiadaczowi karty.

Karty obciążeniowe i karty z odroczonym terminem płatności to jednak nie to samo. Różnica pomiędzy nimi uwidacznia się wyłącznie w momencie rozliczania transakcji:

• w przypadku karty obciążeniowej, bank przedstawia posiadaczowi rozliczenie i oczekuje jego całkowitego spłacenia w przeciągu określonego czasu (np. tygodnia),
• w przypadku karty z odroczonym terminem płatności, bank automatycznie pobiera całą należność za wykonane transakcje z rachunku posiadacza karty.

Dzień rozliczenia karty z reguły jest ustalany odgórnie przez bank (np. każdego piątego dnia miesiąca). Niektóre banki umożliwiają posiadaczom kart ustalenie odpowiadającego im dnia rozliczenia (wybór spośród kilku proponowanych terminów).

Dodatkowo w przypadku karty z odroczonym terminem płatności, warunkiem wydania karty jest posiadanie przez firmę rachunku bieżącego oraz czasem również przedstawienie dokumentów świadczących o zdolności kredytowej i dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Ten drugi warunek dotyczy nowych klientów banku.

Omawianymi kartami można się posługiwać do wysokości przyznanego miesięcznego limitu wydatków, niezależnie od salda rachunku bieżącego, jaki jest w momencie dokonywania transakcji.

Bank, rozliczając transakcje z użyciem kart obciążeniowych, udziela ich posiadaczom krótkoterminowego kredytu, którego okres (liczony od dnia wykonania transakcji do dnia rozliczenia posiadacza z bankiem) może wynosić nawet ponad miesiąc. Po tym okresie karta musi zostać w pełni spłacona.

Karty kredytowe

Tego rodzaju karty są wydawane przez banki podmiotom gospodarczym od niedawna. Dopiero cztery z nich zdecydowały się na udostępnienie tej usługi firmom. Są to PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, ING Bank Śląski i Bank Pekao SA.

Karta kredytowa to nic innego jak udzielenie przez bank kredytu (przed wydaniem karty badana jest zdolność kredytowa firmy), z którego może korzystać przedsiębiorstwo. Jednak kredyt ten nie musi być oprocentowany. W konstrukcji kart kredytowych występuje bowiem okres bezodsetkowy (ang. grace period).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK