| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczanie powodziowego ryzyka

Ograniczanie powodziowego ryzyka

Po każdej fali powodzi ożywa zainteresowanie polisami obejmującymi to ryzyko. W przypadku firm kluczowe znaczenie ma właściwe określenie sum ubezpieczenia dla poszczególnych kategorii mienia.

Mali i średni przedsiębiorcy muszą wykazać się większą rzetelnością w monitorowaniu stanu swojego majątku, bo tu standardem jest ubezpieczenie na sumy stałe (niewykluczające wspomnianej zasady proporcji).

– W pakietach PZU Doradca i Ekspert dopuszczamy 10-proc. różnicę pomiędzy zadeklarowaną sumą ubezpieczenia a faktyczną wartością majątku. Jeśli nie będzie ona większa, klient uzyska odszkodowanie w pełnej wysokości – mówi dyrektor Wacław Lewandowski.

Innym rozwiązaniem stosowanym dla ułatwienia życia klientom, jest tzw. klauzula automatycznego pokrycia.

– Przewiduje ona, że nowe maszyny lub wyposażenie chronione są już od momentu wpisania ich do rejestru środków trwałych, bez konieczności natychmiastowego zgłaszania tego faktu do ubezpieczyciela – dodaje Wacław Lewandowski.

Odszkodowanie za magazyn

Sporo problemów pojawia się przy określaniu sumy ubezpieczenia dla środków obrotowych. Powinny one być ubezpieczone według kosztu wytworzenia lub ceny zakupu, zależnie od tego, czy mamy do czynienia z produktami czy towarami, jednak nie więcej niż możliwa do uzyskania cena sprzedaży. Ustalona w ten sposób suma ubezpieczenia powinna odpowiadać maksymalnemu, przewidywanemu w okresie trwania ubezpieczenia stanowi magazynowemu, ale towarzystwa dopuszczają zwykle 10-proc. margines błędu.

– Dla dużych firm, w których dodatkowo występują istotne wahania stanu magazynowego w różnych okresach roku, na przykład ze względu na sezonowość sprzedaży, stworzyliśmy możliwość ubezpieczenia w systemie sum zmiennych – mówi Wacław Lewandowski.

Oznacza to, że towarzystwo udziela ochrony odpowiadającej faktycznej wartości towarów na magazynie, nie więcej jednak niż 120 proc. zadeklarowanej sumy ubezpieczenia.


Bianka Jaworska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »