| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia popiera dobre pomysły

Unia popiera dobre pomysły

Tylko trzy spółdzielnie znalazły się wśród 399 beneficjentów programu „Rozwój i Modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - Wsparcie na Inwestycje” (PHARE 2003). Dotacje otrzymało także pięć banków spółdzielczych.

Co oprócz handlu

Podczas szkoleń dla spółdzielców widoczna była jeszcze inna forma samowykluczania się. Wyrażała się ona w konstatacji: Nam programy pomocowe nie przysługują. To prawda. Z dwóch powodów. Pierwszy: programy nie przysługują nikomu, one po prostu istnieją i należy do nich sięgać.

Drugi powód jest bardziej skomplikowany. Otóż prawie 11 tys. spółdzielni jako podstawową działalność wskazuje obsługę nieruchomości (czyli wynajem własnych lokali) i handel. Akurat te sektory znajdują się poza priorytetami wspierania ze środków unijnych. Ale te same spółdzielnie marginalnie świadczą także usługi bądź prowadzą jakąś działalność produkcyjną. Obszary takiej aktywności gospodarczej mogą być objęte pomocą finansową, pod warunkiem że nastąpi zmiana lub korekta strategii rozwoju firmy. Warto zacząć od przyjęcia do wiadomości, że żaden z programów przedakcesyjnych czy funduszy strukturalnych nie dopasowuje się do potrzeb żadnego przedsiębiorstwa. To ono albo spełnia wymagania określone priorytetami danego programu, albo powinno się do nich dostosować.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ SPÓŁDZIELNIE W UE

• Francja i Włochy – rozwijają się e-spółdzielnie umożliwiające małym przedsiębiorstwom rzemieślniczym i drobnym wytwórcom marketing i sprzedaż produktów za pomocą sieci internetowej.
• Szwecja – spółdzielnie umożliwiają rodzicom organizowanie opieki nad dziećmi. Są też spółdzielnie świadczące usługi opieki nad ludźmi starszymi.
• Hiszpania – spółdzielnie zarządzają wieloma szkołami, umożliwiając członkom (rodzicom lub nauczycielom albo kombinacji obu grup) bezpośredni wpływ na zarządzanie.
• Francja – aktywnie działa 50 spółdzielni teatralnych, w tym słynny „Theatre du Soleil”.

W Unii Europejskiej spółdzielnie to znacząca część gospodarki. Istnieje ich ok. 132 tys. z prawie 84 milionami członków. W większości krajów dawnej Piętnastki (nie ma danych poakcesyjnych) pojawiają się nowe małe spółdzielnie. Powstają głównie w sektorach socjalnym i opieki zdrowotnej, rozwoju lokalnego i regionalnego, edukacji i mieszkalnictwa oraz usług dla firm i usług opartych na wiedzy i rozwiązaniach innowacyjnych. Spółdzielnie w UE są znaczącym źródłem pracy, ułatwiają też zdobywanie doświadczeń na stanowiskach kierowniczych, głównie dla kobiet.

 
Jacek Waloch
Autor jest specjalistą ds. opracowywania projektów i pozyskiwania funduszy unijnych, twórcą i trenerem szkoleń dla sektora MSP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK