| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Sądy gospodarcze będą rozstrzygały spory między przedsiębiorcami szybciej i sprawniej. Przyczynią się do tego przygotowywane w resorcie sprawiedliwości zmiany w procedurze cywilnej, które dotyczą wyłącznie spraw gospodarczych.

W niektórych sprawach nie trzeba będzie wnosić pełnej opłaty – np. 1/4 opłaty zapłacimy w postępowaniu nakazowym lub upominawczym (z wyjątkiem spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym) i co do zasady – 1/5 opłaty od zażalenia.

Sąd z urzędu zwróci stronie 3/4 uiszczonej opłaty od pisma wszczynającego postępowanie w I instancji, jeśli w toku postępowania sądowego zawarto ugodę przed mediatorem.

Co zmieni się w postępowaniu przed sądami gospodarczymi

1. Skrócenie drogi między wniesieniem pozwu a wydaniem orzeczenia.
2. Gdy jedna ze stron sporu zaprzestaje w trakcie postępowania prowadzenia działalności, sprawę nadal prowadzi sąd gospodarczy (czyli nie przekazuje jej do sądu cywilnego).
3. Karanie grzywną pełnomocników i stron za odraczanie sprawy na podstawie niewłaściwych danych.
4. Zastępcze doręczanie pism przedsiębiorcom, którzy nie ujawnili nowego adresu w rejestrze lub ewidencji (pismo zostawiano by w aktach sprawy, co rodziłoby takie skutki jak przy doręczeniu).
5. W toku postępowania nie można występować z nowymi okolicznościami. Można tylko rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.
6. Gdy pismo wszczynające postępowanie nie zachowuje warunków formalnych, przewodniczący może je zwrócić bez wzywania do poprawienia lub do uzupełnienia. Wskazuje jednak braki i poucza o skutkach ponownego wniesienia.
7. Pisma z brakami formalnymi wniesione przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego i Prokuratorię Generalną sąd zwróci bez wzywania do poprawienia lub uzupełnienia.
8. W pozwie powód podaje wszystkie twierdzenia oraz dowody, pod rygorem utraty prawa do powoływania ich później w toku procesu.
9. Odpowiedź na pozew powinna być wniesiona w ciągu 2 tygodni od otrzymania pozwu, wniesiona później – zostanie zwrócona.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości mówi, że główną bolączką polskich sądów jest przewlekłość toczących się postępowań. Chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby udało się tę sytuację zmienić.


Ewa Usowicz, Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »