| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Sądy gospodarcze będą rozstrzygały spory między przedsiębiorcami szybciej i sprawniej. Przyczynią się do tego przygotowywane w resorcie sprawiedliwości zmiany w procedurze cywilnej, które dotyczą wyłącznie spraw gospodarczych.

Postępowanie niejawne

W projekcie zostało też uregulowane wydawanie wyroków na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany uzna powództwo. Możliwe byłoby to także wówczas gdy po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów lub po wniesieniu zarzutów, lub sprzeciwu od nakazu zapłat, albo sprzeciwu od wyroku zaocznego, sąd uzna, że nie jest konieczne przeprowadzenie rozprawy.

Ważna proponowana regulacja dotyczy sprawy zadawania klauzul wykonalności tytułom egzekucyjnym, które pochodzą od sądu gospodarczego, np. prawomocnych orzeczeń lub orzeczeń podlegających natychmiastowemu wykonaniu wydanych przez sąd gospodarczy, a także ugód zawartych przed tym sądem.

Autorzy projektu zaproponowali wykluczenie z katalogu spraw gospodarczych spraw o podział majątku wspólnego pomiędzy byłymi wspólnikami spółki cywilnej.

Do tej pory takie spory rozstrzygały sądy gospodarcze, Natomiast w orzecznictwie Sądu Najwyższego wykształcił się pogląd, że takie sprawy o podział majątku wspólnego podlegają rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym według przepisów o zniesieniu współwłasności. Są to więc sprawy działowe i dlatego należy je przekazać – po nowelizacji – do sądów cywilnych.

Projekt wprowadził też istotną modyfikację w badaniu przez sąd swojej właściwości miejscowej, aby w ten sposób usunąć jeden z istotnych czynników wpływających na przewlekłość postępowania cywilnego, ponieważ postanowienia po przekazaniu sprawy do sądu niższego lub równorzędnego są zaskarżalne i przez to odwleka się rozpoznanie sprawy.

Będzie taniej i łatwiej

Od 2 marca br. zmieniają się koszty sądowe w sprawach cywilnych. Dla przedsiębiorców będą to w większości zmiany na lepsze.

Sporo opłat zmaleje i szersze zastosowanie będą miały opłaty stałe, czyli takie, które są pobierane w jednakowej wysokości bez względu na wartość przedmiotu sporu. Opłatę stałą w wysokości 600 zł trzeba będzie zapłacić np. od pozwu o ochronę praw niemajątkowych – w tym wynikających z opatentowania wynalazków czy rejestracji znaków towarowych. Obecnie ostateczny wpis w takich sprawach może być wyższy.

Bez zmian pozostają m.in. opłaty w sprawach odwołań od decyzji prezesa UOKiK (1000 zł), a także od decyzji prezesów URE i URTiP (100 zł), a także opłata od skargi na orzeczenie zespołu arbitrów w sprawach zamówień publicznych (3000 zł).

Opłata stosunkowa będzie pobierana w sprawach o prawa majątkowe (np. zniesienie współwłasności) w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł. Obecnie wpis stosunkowy wynosi np. aż 8 proc. w sprawach cywilnych i gospodarczych, jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi do 10 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK