| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Sądy gospodarcze będą rozstrzygały spory między przedsiębiorcami szybciej i sprawniej. Przyczynią się do tego przygotowywane w resorcie sprawiedliwości zmiany w procedurze cywilnej, które dotyczą wyłącznie spraw gospodarczych.

Wprawdzie w proponowanej nowelizacji przewidziano możliwość wniesienia poprawionego pisma w ciągu 7 dni, co wywoła skutek od dnia pierwszego wniesienia. Ale strona, która o tym nie wie i ponownie wniesie je później, może doprowadzić do przedawnienia. Może się zdarzyć, że sąd ponownie zwróci pismo z tych samych powodów, gdy strona nie poprawiła go w terminie. Wówczas po kolejnym wniesieniu już nie będzie traktowane jak wywołujące skutki prawne od dnia wniesienia po raz pierwszy. Obostrzenie to nie będzie skutkowało jednak wówczas gdy kolejny zwrot pisma nastąpił na skutek braków, które nie były poprzednio wskazane.

Gdyby jednak pismo było mylnie oznaczone lub zawierało jakieś oczywiste niedokładności, to wówczas można byłoby mu nadać dalszy bieg.

Natomiast pisma opatrzone błędami, a wniesione przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowych i Prokuratorię Generalną sąd zwracałby bez wzywania do poprawienia lub uzupełnienia. Gdyby zaś osoby te złożyły sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazy zapłaty oraz sprzeciw od nakazu zapłaty, w takiej formie, że nie mógłby otrzymać prawidłowego biegu na skutek niezachowania wymogów formalnych, wówczas sąd je odrzuci.

Znowelizowane przepisy utrzymałyby zobowiązanie powoda w sprawie gospodarczej do podania w pozwie wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie, pod rygorem utraty prawa do powoływania ich później w toku procesu. Wyjątkowo tylko później mógłby je podać wówczas gdy wykaże, że powoływanie w pozwie nie będzie możliwe albo potrzeba powoływania w innym terminie wynikła później.

Do pozwu musiałby też dołączyć odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełniania żądań wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu listem poleconym oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.

Natomiast odpowiedź na pozew w sprawach gospodarczych musiałby wnieść w ciągu 2 tygodni od otrzymania pozwu, wniesiona po tym terminie nie zostanie uwzględniona. Za niedopuszczalne uznano też wnoszenie powództwa wzajemnego. Natomiast do potrącenia w toku postępowania zaproponowano w projekcie jedynie wierzytelności udowodnione dokumentami.

Mniej formalności

Aby osiągnąć takie przyspieszenie zaproponowano w projekcie możliwość zastępczego doręczania pism przedsiębiorcom, wówczas gdy zmienili siedzibę, a nowego adresu nie ujawnili w rejestrze albo w ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli z takiego powodu nie można doręczyć pisma procesowego osobie prawnej, organizacji lub osobie fizycznej wpisanej do rejestru lub ewidencji, to wówczas będzie pozostawiać się go w aktach sprawy przyjmując, że wywoła ono takie same skutki doręczenia jak wówczas gdyby było doręczone.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »